Vedenie firmy Decodom dúfa, že k masívnemu prepúšťaniu nakoniec nedôjde. Na ťahu je vláda

Decodom bol vo vyše trojmiliónovej strate už za rok 2018.

Dlhoročná nábytkárska firma z Topoľčian oznámila, že prepustí 900 zamestnancov. Nemajú nové objednávky a zavreté sú predajne nábytku a kuchýň na mieru. Ide o prvé masívne prepúšťanie k 31. marcu. Závod na spracovanie dreva funguje v Topoľčanoch od roku 1914 a je druhým najväčším zamestnávateľom v meste.

"V situácii po nedeli, kedy vláda nepripravila pre veľkých podnikateľov opatrenia, ktoré by nám reálne mohli pomôcť, sme boli nútení využiť naše zákonné právo a oznámiť hromadné prepúšťanie," uviedol Roman Gejdoš, konateľ nábytkárskej firmy.

Decodom bol vo vyše trojmiliónovej strate už za rok 2018. Údajne preto, že do výroby zavádzali nový informačný systém. Vlastné obchody majú nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Nemecku a v Rakúsku.

Náklady na mzdy mesačne prevyšujú dva milióny eur, 200-tisícová pomoc, ktorú ponúkla vláda, im nestačí. Vedenie firmy oznámilo, že k prvému prepúšťaniu môže prísť až v júni, keď uplynú výpovedné lehoty. Prepustení zamestnanci sa potom môžu prihlásiť na úrade práce a sociálna poisťovňa rozhodne, či majú nárok na podporu v nezamestnanosti.

Firma však dúfa, že sa nájde riešenie pre podporu veľkých firiem a nebudú musieť prepúšťať. Fabrika zatiaľ naplno vyrába, ale ak vláda firme nepomôže, hrozí, že výrobné linky zostanú prázdne. 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

TOPOĽČANY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nábytok

Dôležité udalosti