Školské jedálne otvoria v špeciálnom režime. Budú iba variť, vydávať a rozvážať jedlo

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

O otvorení kuchýň rozhodne zriaďovateľ a posúdi ju hygienik.

Školské jedálne nebudú od piatku (3. 4.) otvorené tak, ako to býva bežne počas školského vyučovania. Za prísnych hygienických opatrení môžu iba navariť obedy, ktoré bezpečne zabalené vydajú záujemcom o stravu. O otvorení kuchýň rozhodne zriaďovateľ a posúdi ju hygienik.

Minister školstva Branislav Gröhling v utorok (31. 3.) informoval, že od piatka sa otvoria školské jedálne. Toto oznámenie spôsobilo miernu paniku. Jeho materská strana Sloboda a Solidarita všetko uviedla na správnu mieru.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk


Ako vysvetlili, toto opatrenie urobili pre domovy dôchodcov, ktorým by dodávali jedlo školské jedálne, keďže zriaďovateľom oboch je obec či mesto. "V prípade otvorenia jedálne ale môže mesto, obec či VÚC rozhodnúť aj o tom, pre koho budú variť. Pomôže to aj iným marginalizovaným skupinám. Nikto nebude posedávať v jedálňach. Bude sa variť, vydávať, rozvážať," informuje SaS na sociálnej sieti.

Konečné rozhodnutie  bude na posúdení zriaďovateľa, či chce takúto prevádzku otvoriť. Dôležité je, že jedálne budú musieť spĺňať vysoké hygienické štandardy.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) nemá problém s tým, aby sa v školských jedálňach varilo a strava sa neskôr roznášala seniorom. Avšak na druhej strane nesúhlasí s tým, aby dôchodcovia alebo študenti do nich chodili. Uviedol to v stredu počas tlačovej konferencie.

Matovič poznamenal, že ho mrzí "osobná iniciatíva" ministra Gröhlinga (SaS), že by bez toho, aby informoval ústredný krízový štáb, komunikoval v tejto veci len s hlavným hygienikom.

"Patrí to na ústredný krízový štáb, je to zásadné rozhodnutie. Nebudem súhlasiť s tým, aby študenti alebo dôchodcovia chodili do nejakej školskej jedálne. Zároveň nemám problém s tým, že bude školská jedáleň, podobne ako iné reštaurácie, variť stravu a budú ju rozvážať dôchodcom," povedal.

"Bol som ubezpečený, že rozhodnutie hlavného hygienika bude, že školské jedálne môžu variť tak isto ako ostatné reštaurácie," povedal Matovič. Poznamenal však, že v mnohých školských jedálňach pracujú ženy vyššieho veku, čo je zároveň riziková skupina. "Verím, že sa to urobí len tam, kde to bude nevyhnutné," uviedol Matovič.

Podľa našich informácií vydá presné usmernenie hlavný hygienik v piatok.

Hľadáme ďalšie spôsoby, ako pomôcť seniorom, rodičom aj študentom Za veľmi prísnych hygienických opatrení umožníme...

Uverejnil používateľ Sloboda a Solidarita   Utorok 31. marca 2020

Zdroj: Facebook/Sloboda a Solidarita

ŠKOLSKÉ JEDÁLNE Dnes som sa dozvedel, že budú otvorené školské jedálne. Najprv ma oblial pot, lebo som si hneď...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Utorok 31. marca 2020

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školská jedáleň

Dôležité udalosti