Začal sa proces v kauze vraždy Lászlóa Basternáka, obžalovaní vinu popierajú

oteckovia ninka spi s frajerom_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TASR

Mosnár nechce vôbec vypovedať, urobí tak iba Ostružlík a Zsuzsová.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, sa v stredu začalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010.

Obžalobe z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy čelí údajný objednávateľ Roman Ostružlík, Alena Zsuzsová, ktorá mala byť sprostredkovateľkou, a Vladimír Mosnár, ten mal objednávku vraždy prevziať a zadať jej vykonanie.

V úvode procesu, ktorý sa koná najmä pre situáciu okolo nového koronavírusu za prísnych bezpečnostných opatrení, všetci traja obžalovaní urobili pred senátom ŠTS vyhlásenie o svojej nevine. Mosnár. ako jediný nechce a nebude vypovedať. Počas prvého dňa procesu tak urobia iba Ostružlík a Zsuzsová.

Zdroj: TASR

Podľa Ostružlíkovej obhajkyne, ktorého na súd eskortovali z väzby, jej klient od začiatku popiera, že by sa akýmkoľvek spôsobom na predmetnom skutku zúčastnil. V prípravnom konaní údajne nebol vyprodukovaný ani jeden priamy dôkaz.

Zsuzsovej obhajca, ktorá je v súdnej väzbe za vraždu novinára Jána Kuciaka, označil obžalobu za nedôvodnú. Aj ona odmieta účasť na vražde, nie je vraj voči nej ani jeden priamy dôkaz. Obžaloba je podľa neho založená iba na výpovedi dvoch takzvaných korunných svedkov.

Aj Mosnárova právna zástupkyňa, ktorý je v súčasnosti vo výkone trestu odňatia slobody pre inú trestnú činnosť, tvrdí, že obžaloba je vykonštruovaná, postavená iba na základe svedeckých výpovedí.

Exprimátora Basternáka zavraždili 9. júla 2010 vo večerných hodinách pred jeho domom. Zastrelil ho Štefan Kaluz (člen skupiny sýkorovcov, pozn. TASR), ku ktorému však chýbal objednávateľ a pomocníci. Za tých sa považuje práve trojica, ktorá sedí na lavici obžalovaných. Alena Zsuszová mala pomáhať v kampani v komunálnych voľbách Basternákovmu protikandidátovi.

Kaluz už bol právoplatne odsúdený na trest odňatia slobody na 25 rokov. Rovnaký trest až doživotie hrozí aj týmto obžalovaným.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BANSKÁ BYSTRICA/TASR, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti