Právnici radia, na čo všetko máte nárok, keď musíte zostať doma

Simona Halepová a Serena Williamsová.
Zdroj: TV Markíza

Koronavírus zásadne zmenil náš doterajší život a mnohí z nás hľadajú odpovede na množstvo praktických otázok.

Tisíce ľudí sa zrazu ocitlo v nezávideniahodnej situácii, či už v súkromí, alebo v pracovnej oblasti. Vlády jednotlivých krajín prijímajú rôzne reštriktívne opatrenia a zároveň zavádzajú opatrenia na podporu ekonomiky.

Koronavírus zásadne zmenil náš doterajší život a mnohí z nás hľadajú odpovede na množstvo praktických otázok. Prinášame vám pár informácií, ktoré dodnes platia na Slovensku. Niektoré sa zmenia po tom, ako o nich rozhodnú poslanci na základe návrhu vlády.

Práca z domu, OČR a zatvorenie pracoviska

Ak pracujete z domu rovnaký počet hodín a vykonávate rovnakú prácu ako doteraz máte, ako zamestnanec, nárok na 100 percentnú výplatu.

V prípade, že nemôžem pracovať, pretože sa starám o deti alebo o blízkych príbuzných na tzv. OČR dostanete 55 percent denného vymeriavaceho základ. Vláda rozhodla, že tento príspevok od prvého dňa bude vyplácať štát cez Sociálnu poisťovňu.

Ak vám zamestnávateľ zatvoril pracovisko dobrovoľne z vlastného rozhodnutia, napr. nemá nedostatok zákaziek), je to prekážka v práci z jeho strany. V tomto prípade máte nárok na náhradu mzdy vo výške vášho priemerného zárobku. Ak ste zastupovaní odborovou organizáciou, zamestnávateľ sa môže s nimi dohodnúť, aby vaša mzda klesla na 60 percent vášho priemerného zárobku v prípade, že uvedie závažné prevádzkové dôvody, kvôli ktorým nemôže prideliť prácu svojim zamestnancom.

Mzda v karanténe, bankrot zamestnávateľa a výpoveď

Ak ste pre koronavírus v karanténe alebo izolácii, od 27. marca platí, že od prvého dňa máte nárok na nemocenskú vo výške 55 percent vášho denného vymeriavacieho základu.

Dnes je bežné aj to, že zamestnávateľ tvrdí, že nemá pre situáciu v súvislosti so situáciou pre koronavírus na výplatu, resp. vám zaplatí nižšiu mzdu a musel zatvoriť prevádzku. V takomto prípade by sa mali obe strany dohodnúť. Môže sa ale stať, že sa nedohodnete a výplatu nedostane načas. Potom písomne požiadať o riadne vyplatenie celej mzdy. Zároveň ho môžete informovať, že ak si nesplní povinnosti, obrátite sa na príslušné štátne orgány napr. súd, podáte trestné oznámenie alebo sťažnosť na inšpektorát práce.

Jednou z možností je ukončenie pracovného pomeru, ak váš zamestnávateľ mešká z vyplatením výplaty alebo jej časti o 15 a viac dní. Okamžité ukončenie pracovného pomeru môžete urobiť mesiac po uplynutí 15-tich dní od splatnosti mzdy.

Zdroj: TV Markíza

Ak váš zamestnávateľ zbankrotuje a vy dôsledku krízy prídete o prácu, mám nárok na dávku v nezamestnanosti vo výške 50 percent denného vymeriavacieho základu. Musíte plniť zákonom stanovené podmienky - odvádzali ste poistné v nezamestnanosti najmenej dva roky za posledné štyri rok pred tým, ako vás zaradili o evidencie nezamestnaných. Príspevok ste pri to nemuseli platiť iba u jedného zamestnávateľa.

Ako zamestnanec máte nárok na dávku garančného poistenia na uspokojenie nárokov zo zamestnania z dôvodu platobnej neschopnosti zamestnávateľa. Vašu žiadosť o jej vyplatenie predložte SP do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo odo dňa skončenia pracovnoprávneho vzťahu z toho istého dôvodu.

Dane, sociálne a zdravotné poistenie

Aj počas tejto krízy sa zdaňuje váš plat. Vláda však prijíma opatrenia, ktoré majú pomôcť prekonať prípadnú stratu príjmu. Napr. odložila podávanie daňových priznaní i platenie daní.

Zdroj: TASR

Nezabúdajte, že musíte platiť sociálne a zdravotné poistenie. Vláda však pre vybrané skupiny zamestnancov, firiem a živnostníkov pripravila odklad platenia poistného, má to však podmienku. Napr. ak vám klesli tržby o viac ako 40 percent, máte nárok na odklad

Mali by ste tiež vedieť, že nárok na nemocenskú dávku má iba taký človek, ktorý si platil nemocenské poistenie.

Nájomné v prevádzkach i kanceláriách

Veľa živnostníkov i podnikateľov má svoje prevádzky i kancelárie v prenajatých priestoroch. Ak sú priestory budovy zatvorené máte nárok na odpočet nájomného ak si prenajímateľ neplní dohodnuté povinnosti z nájomnej zmluvy, resp. prenajaté priestory udržiavate na vlastné náklady.

Nájomné neplatíte vtedy, ak sú priestory úplne uzavreté z dôvodu dezinfekcie alebo karantény.

Nájomné však musíte platiť vtedy, ak máte prenajaté priestory v budove, ktorá je otvorená, ale vy ste sa rozhodli pre karanténu. Platí to aj samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré nie sú schopné pracovať alebo vám poklesli tržby.

Za prenájom musíte platiť aj vtedy, ak nemáte žiaden príjem, pretože kvôli koronavírusu nemôžete poskytovať služby alebo riadne pracovať.

Vo všetkých prípadoch partneri právnickej kancelárie CMS Peter Čorba Stark a Michal Huťan radia, aby ste s prenajímateľom uzatvorili dohodu o úprave nájmu počas trvania pandémie koronavírusu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme úvery

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.