Na marhule či čerešne môže väčšina z nás zabudnúť. Ovocinári prišli o väčšinu úrody

Policajta z Trenčína, ktorý kryl dnes už odsúdeného kriminálnika, odsúdili.
Zdroj: TV Markíza

Pri teplotách mínus sedem im však nepomohli ani parafínové sviece.

Na marhule, čerešne či broskyne môže väčšina z nás zabudnúť. Napriek tomu, že ovocinári v celej Európe robili čo mohli, nad mrazmi nezvíťazili. Tohto ovocia bude aj u nás málo.

Štyri noci strávili v sadoch. Pri teplotách mínus sedem im však nepomohli ani parafínové sviece. Škody sú takmer devastačné.

Ovocinár z Duloviec odhaduje, že sa im podarilo zachrániť približne iba štyri percentá plodov. Na záchranu marhuľového sadu minuli všetky parafínové sviece.

„Teraz máme sklad úplne prázdny. Reálne sme vynaložili 50-tisíc eur na záchranu úrody, ale s takými nízkymi teplotami sa nedá účinne bojovať," hovorí Dušan Szabó, ovocinár z Duloviec.

Podobne na tom sú aj v Branove, kde sa takmer identicky skončila budúca úroda čerešní.

„Až okolo 90 percent čerešní zmrzlo, broskyne sú na tom tiež veľmi zle. V našom sade máme až 50- či 60-percentné škody," vypočítal Peter Drobňák, ovocinár z Branova.

Spokojného ovocinára by sme hľadali ťažko. Nielen na Slovensku, ale aj v iných častiach Európy, ktoré boli zasiahnuté. Pestovatelia sa zhodujú na tom, že v tomto roku bude ovocia akútny nedostatok. Ak aj ovocie bude, o osude ovocinárov rozhodne zákazník. Zachránená časť úrody by mala byť síce zdravá, no nebude pekná.

Ovocinári sa ocitli v ťažkej situácii, no s pomocou od štátu, ktorý má veľa iných problémov, nerátajú.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

DULOVCE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mrazy

Dôležité udalosti