Predseda senátu: Motívom konania Kočnera s Ruskom bola bezhraničná ziskuchtivosť

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Súd však podľa predsedu senátu nepochopil motiváciu, prečo mal Rusko zmenky tajiť až do roku 2016 a čo a pred kým chránil.

Päťdesiat strán o kauze miliónových zmeniek. Taký je rozsudok, ktorý posiela za mreže Mariana Kočnera a Pavla Ruska na 19 rokov. Bezhraničná ziskuchtivosť a arogantný zločin, konštatuje predseda senátu špecializovaného súdu.

Takmer 70 miliónov eur - o takúto sumu chcel pripraviť Marian Kočner spolu s Pavlom Ruskom televíziu Markíza. Súd však po rozsiahlom dokazovaní skonštatoval, že zmenky sú falošné.

„Motívom konania obžalovaných bola ziskuchtivosť, pričom len oni vedia, kto z nich akým spôsobom mal na zisku profitovať. Vzhľadom na výšku vyčíslenej sumy na zmenkách súd konštatuje, že táto ziskuchtivosť bola bezhraničná, bez akýchkoľvek škrupúľ," uviedol Emil Klemanič, predseda senátu.

Za niekoľko mesiacov senát vypočul desiatky svedkov obhajoby aj obžaloby. Nikto z nich zmenky nevidel a v účtovníctve televízie o nich nebola ani zmienka. Klemanič konštatuje, že o nich počula akurát jedna svedkyňa - Viera Rusková.

„Tvrdenie svedkyne, že vedela o 500-miliónovom záväzku s tým, že to vyrieši pán Ján Kováčik, vyznieva veľmi nevierohodne," hovorí Klemanič.

„Aj miliardu by som podpísal, aby som zachránil Markízu," argumentoval na súde Rusko s tým, že zmenky podpísal v roku 2000. V závere pojednávaní tvrdil, že boli v nebezpečenstve. Súd však podľa predsedu senátu nepochopil motiváciu, prečo mal Rusko zmenky tajiť až do roku 2016 a čo a pred kým chránil.

Threema a zásadná výpoveď Petra Tótha

Sudca popisuje aj rozsiahle skúmanie Ruskových podpisov. Podľa neho sa preukázalo, že zmenky podpisoval oveľa neskôr, ako tvrdil. A nielenže ich s Kočnerom vyrobili, ale ich aj po dohode uplatnili na súde. Podľa Klemaniča bola zásadná výpoveď exsiskára Petra Tótha a jeho vklad do kauzy tým, že odovzdal polícii telefón s komunikáciou z aplikácie Threema. Threemu obhajoba spochybňovala od začiatku.

„Je tam množstvo skutočností, ktoré jednoducho nikto nemohol ani pri tých najväčších schopnostiach obrazotvornosti vymyslieť," myslí si predseda senátu. Z dokazovania možno dospieť k záveru, že to celé vymyslel Marian Kočner," konštatuje Klemanič.

„Využil osobu Pavla Ruska. Ich vzájomné vzťahy, či už dobré alebo zlé, boli dlhodobé. Zrejme za to ho finančne a materiálne podporoval v časoch, keď sa mu nedarilo tak ako v minulosti," dodal Klemanič.

Obaja obžalovaní vinu popierajú. Toto je však prvostupňový rozsudok a všetci sa voči nemu odvolali. Rozhodovať bude teda Najvyšší súd.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pavol rusko

Dôležité udalosti