Obdobie vzdoru dieťaťa: Rodič by ho mal prosiť, nie rozkazovať mu

Podľa Krauseho, ak nástojí na požiadavke treba mu zdôrazniť, že si stojíte za svojim.

Obdobie vzdoru dieťaťa. Musí si ním prejsť každý rodič a mal by mu venovať zvýšenú pozornosť. Stáva sa, že rodičia nevedia ako majú na toto obdobie zareagovať, aby ich ratolesť osobnostne i emočne dozrievala v zdravej línii.

"Je dôležité, aby rodič dokázal ustáť svoje emócie a vedel ich vyjadriť aj v kontakte s dieťaťom. Ono sa významne učí od objektov z ranného detstva, ktorými sú pre neho rodičia. A preto by si mali dávať pozor na svoje reakcie, ktoré by mali byť v slušnej forme a nie pod vplyvom emócií," vysvetli psychológ Robert Krause.

Určite ste zažili aj vy situáciu, že ste poprosili svoje dieťa, aby vám niečo donieslo. No ono to odmietlo. Dôležité je podľa odborníka uvedomiť si v období vzdoru, že s dieťaťom musíme komunikovať vo forme prosby, nie rozkazu.

"Dieťa s nami bojuje, pretože sa potrebuje vysporiadať s vlastnou identitou a prekonáva psycho-sociálne krízy. Ak sa napríklad hodí na zem a začne plakať, treba mu zdôrazniť, že si stojíte za svojim," konštatoval v teleránovej poradni Krause.

Vo videu z teleránovej poradne vám psychológ vysvetlí metódu Opýtané, zodpovedané, ktorá vám v tomto období pomôže v komunikácii s vašou ratolesťou.


Kto je Robert Krause?

Psychológiu začal študovať pred viac než 10 rokmi. Počas štúdia na vysokej škole napísal dve knihy a niekoľko vedeckých článkov. Pracoval ako dobrovoľník na detskej onkológii a taktiež s telesne a mentálne postihnutými deťmi. Pôsobil tiež ako dobrovoľník Svetovej organizácie UNICEF a viedol prednášky pre projekt Školy pre Afriku.

V roku 2015 bol vybraný medzi TOP 5 podnikateľov zo Slovenska, ktorí popri štúdiu podnikajú, a to ako jediný zástupca z oblasti vzdelávania. Vyškolil niekoľko tisíc ľudí z 13 národností. V súčasnosti zastrešuje predmet Behaviorálna ekonómia v Španielsku na Univerzite v Manrese a vedecký modul aplikácie neuropsychológie v Montessori metóde v Mexiku, Španielsku a v Afrike. Je vysokoškolským učiteľom na Katedre pedagogickej a školskej psychológie na Pedagogickej fakulte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Napriek mnohým pracovným úspechom je však Robert najmä človekom, pre ktorého je dôležitá rodina, zdravie, šport, rozvoj a vzťahy. Je šťastne ženatý a je otcom dvoch krásnych dcér - Ellie a Lori.

BRATISLAVA/Teleráno

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.