Marčeka odsúdili za vraždu Jána a Martiny na 23 rokov, prokurátor podáva odvolanie

Padol tak už druhý rozsudok v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice.

V kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej padol druhý rozsudok. Miroslava Marčeka odsúdil senát Ruženy Sabovej na 23 rokov. 

Ten sa k streľbe na dvojicu a podnikateľa Petra Molnára priznal a senát Špecializovaného trestného súdu ho vyčlenil na samostatné konanie.

Prvý rozsudok v kauze vraždy Jána a Martiny padol už v decembri minulého roka. Zoltán Andruskó dostal za sprostredkovanie 15 rokov.

Ďalší obžalovaní Tomáš Szabó, Alena Zsuzsová a Marian Kočner vinu odmietajú.

Voči rozsudku sa prokurátor odvolal. Pôvodne navrhoval 25 rokov a k mimoriadnemu zníženiu podľa neho môže dôjsť len za mimoriadnych okolností. Tie podľa prokurátora nenastali.

Súd vo svojom odôvodnení vyhlásil, že Marček prejavil chladnokrvné a bezcitné správanie. Jeho priznanie následne výrazne pomohlo polícii v objasňovaní vraždy Molnára a Kuciaka a Kušnírovej. Práve to bol hlavný dôvod, prečo súd znížil Marčekovi trest.

Podľa právneho zástupcu Kuciakovcov Daniela Lipšica je to silný odkaz pre ostatných páchateľov trestnej činnosti. "Bez spolupráce nie je možné odhaľovať ani rozsiahle korupčné správanie," myslí si Lipšic. Súd podľa neho môže týmto motivovať ďalších páchateľov, aby odkryli organizované skupiny.

Kvôli epidémii koronavírusu sa procesu nemohla zúčastniť verejnosť. Senát povolil vstup len vybraným médiám: RTVS, TASR a portálu Aktuality.sk, pre ktoré Ján pracoval.

Senát Ruženy Sabovej povolil zvukový prenos z pojednávania, ktorý naživo zabezpečil portál Aktuality.sk

Reportáž spracoval Michal Hečko.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

ONLINE:

16.22 - ONLINE sme ukončili.

16.20 - K rozsudku sa vyjadruje aj prokurátor Novocký. Ten už avizoval, že podáva odvolanie. Senát rozhodol o mimoriadnom znížení a podľa Novockého nenastali mimoriadne okolnosti, aby tak senát urobil.

16.17 - Advokát Marčeka Endrödy zatiaľ nepodal odvolanie a uvidí, ako sa s k tomu postaví samotný Marček.

16.13 - Podľa Lipšica Kočnerovi a Zsuzsovej už nepomôže nič a dôkazná situácia voči nim je mimoriadne silná.

16.07 - Podľa Lipšica je veľmi dôležité, že Marček potvrdil časť výpovede Zoltána Andruskóa a nepriamo to potvrdil aj senát Ruženy Sabovej, ktorá vyhlásila, že Marčekovu výpoveď posudzoval súd komplexne. Môže to znamenať aj to, že Marček nepriamo usvedčil aj Zsuzsovú a Kočnera.

16.05 - Daniel Lipšic si myslí, že rozhodnutie súdu je spravodlivé. Kľúčové pri stanovení výšky trestu bolo podľa Lipšica to, že Marček sa priznal a spolupracoval s políciou. Bez spolupráce nie je možné odhaľovať ani rozsiahle korupčné správanie. Podľa Lipšica je to dôležitý a silný signál spoločnosti.

16.02 - Roman Kvasnica hovorí novinárom po skončení pojednávania, že žiaden trest nie je dostatočný pre rodiča, ktorému zavraždia dieťa. Napriek tomu rešpektuje rozhodnutie súdu a počká si na rozhodnutie o odvolaní, ktoré avizoval prokurátor.

15.59 - Hlavné pojednávanie je ukončené.

15.52 - Prokurátor Novocký podá odvolanie voči rozsudku. Chce pre Marčeka vyšší trest.

15.29 - Marček bude vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.

15.27 - "Marčeka je možné napraviť trestom 23 rokov," vyhlásila Sabová. Súd vyslal signál, že má zmysel priznanie a spolupráca s políciou.

15.20 - Podľa súdu by bez Marčekovho priznania nedošlo k objasneniu vraždy Petra Molnára.

15.18 - "Marček sa k trestnej činnosti postavil čelom a nezvalil vinu na inú osobu," vyhlásila Sabová.

15.16 - Súd vzal do úvahy, že Marček sa k skutku priznal. Aj preto mu znížili trest.

15.14 - "Ján Kuciak a Martina Kušnírová pracovali, zarábali na seba. Vykonávali všetky kroky smerujúce k tomu, aby sa riadne zaradili do života a do budúcnosti, aby boli pre túto spoločnosť prospešní a takto sa aj prezentovali. Martina Kušnírová svojou prácou v odbore archeológie. Kuciak zase svojou novinárskou prácou chcel pre Slovensko to najlepšie, chcel očistiť túto krajinu od korupcie," hovorí Sabová.

15.08 - Súd považuje vraždy za brutálne a zákerné, pretože obete sa nemali ako brániť a cieľom vraždy bolo finančné obohatenie. Sudkyňa Sabová hovorí, že Marček mohol zabrániť vraždy Martiny Kušnírovej. "Chladnokrvne zavraždil aj túto ženu. Mohol urobiť opatrenia, aby túto vraždu nevykonal," vysvetľuje Sabová.

"Marčekovo konanie bolo chladnokrvné a nemalo pôvod v afekte ani v dlhotrvajúcom tlaku. Týmto obžalovaný prejavil pohŕdavý postoj k základným ľudským hodnotám, prejavil svoju bezcitnosť, zvrhlosť, bezohľadnosť, sebectvo," vyhlásila Sabová.

15.06 - Súd pri určení výšky trestu uvažoval nad tým, ako dosiahnuť cieľ trestu, ktorý je okrem ochrany spoločnosti aj prevýchova odsúdeného. Dospeli k záveru, že zníženie trestu na 23 rokov k tomu pomôže.

14.58 - Marčekovi prepadne majetok a je povinný vyplatiť nemajetkovú ujmu Kuciakovcom 140-tisíc eur, Kušnírovej 70- tisíc eur a poškodenej Molnárovej 40-tisíc eur.

14.51 - Súd odsúdil Marčeka za vykonanie vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára na 23 rokov.

Marček je odsúdený aj za nedovolené ozbrojovanie, držbu zbrane bez povolenia, za vlámanie a lúpež.

14.31 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová číta rozsudok.

14.30 - Po prestávke pokračuje hlavné pojednávanie.

12.22 - Marčekov advokát Endrödy hovorí novinárom počas prestávky, že ak obžalovaný dostane doživotie, určite sa odvolajú.

12.19 - Záverečné reči sú ukončené. Senát vyhlásil prestávku do 14.30 a ide sa poradiť ohľadom rozsudku.

12.17- Endrödy hovorí, že každý človek prejavuje ľútosť inak. Dodal, že Marček svoj čin skutočne oľutoval, hoci sa jeho prejavy nemusia tak javiť.

12.12 - Marčekov právny zástupca Martin Endrödy hovorí, aký význam má mať trest. Má plniť funkciu represívnu a preventívnu a tieto funkcie majú byť podľa Endrödyho rovnocenné. Znamená to podľa neho, že trest má Marčeka aj resocializovať a naspäť zaradiť do spoločnosti. Ak dostane Marček trest, ktorý ho naspäť dostane do spoločnosti, bude podľa Endrödyho motivovaný resocializovať sa.

Zároveň dodal, že Marček svoj čin oľutoval a pomohol polícii pri objasňovaní vrážd.

12.11 - Advokát rodiny Molnárovcov navrhuje tiež doživotný trest.

12.07 - Kvasnica si na rozdiel od prokurátora myslí, že sú splnené zákonné podmienky na udelenie doživotného trestu pre Marčeka.

Podľa Kvasnicu je dôležitejšia prevencia pred potencionálnym ďalším trestným činom Marčeka ako Marčekovo priznanie k vine.

12.05 - Záverečné slovo má Roman Kvasnica. Pripomína, že Marček sa k skutku priznal až potom, čo polícia zistila, že je zrejmé, že sa na trestnej veci podieľal. Pripomína, že posudky ukázali, že Marček svoj čin autenticky neoľutoval. Poľahčujúce okolnosti v tomto prípade podľa Kvasnicu nie sú.

12.03 - Advokát Kuciakovcov Lipšic navrhuje senátu, aby Marčeka zaviazal zaplatiť jeden milión eur ako náhradu škody.

12.02 - Lipšic hovorí, že Ján Kuciak bol výnimočný človek, ktorý žil svojou prácou. Chcel, aby sme neboli krajinou oligarchov, tým žil a preto aj zomrel. "Jediný motív jeho úkladnej vraždy bola jeho práca. Tou prácou ohrozoval nie len majetkové pomery, ale aj slobodu viacerých bielych golierov, ktorí sa dovtedy domnievali, že stoja nad zákonom. Vražda Jána Kuciaka doteraz rezonuje na Slovensku a vo svete," hovorí Lipšic.

11.58 - Daniel Lipšic v záverečnej reči: Miroslav Marček je chladnokrvný vrah. Lipšic ďalej hovorí, že Marček bol pôvodne obvinený z toho, že vraha Jána a Martiny priviezol na miesto činu. Marček sa však k streľbe priznal a povedal, že šoférom bol Szabó. Aj Lipšic súhlasí s tým, že bez Marčekovej výpovede by sa celý prípad objasňoval ťažšie. "Ani trest smrti by neodčinil to, čo sa udialo," hovorí Lipšic.

11.52 - Prokurátor sa zamýšľa nad tým, či je možná Marčekova resocializácia. Ak by bola, prichádza do úvahy trest 25 rokov. Tiež dodáva, že Marček výrazne pomohol k objasneniu celej veci. Bez Marčekového priznania k vražde Petra Molnára by vražda nebola doteraz objasnená. Podľa Novockého nie sú preto splnené zákonné dôvody na uloženie doživotného trestu. Pripúšťa však, že z pohľadu rodín zavraždených žiaden trest nie je dostatočný.

11.49 - Prokurátor Novocký hovorí, že senát rozhodne "len" o výške trestu pre Marčeka. "Rozhodnutie o treste v takejto veci je mimoriadne dôležité," hovorí Novocký. Dodáva, že Marček sa priznal k závažným trestným činom. "Vrážd sa dopustil zo zištných dôvodov a Martinu zabil, aby sa zbavil nechceného a neočakávaného svedka a vyhol sa trestu."

Podľa Novockého prichádzajú do úvahy len dva tresty: 25 rokov a doživotie.

11.48 - Sudkyňa Sabová ukončila dokazovanie a udelila prokurátorovi možnosť predniesť záverečnú reč.

11.36 - Riaditeľ ilavskej väznice, kde Marček sedí, napísal stanovisko, podľa ktorého Marček má správanie na požadovanej úrovni a pri komunikácii zachováva zásady slušného správania. Na cele je sám, počúva rozhlas, sleduje televíziu, číta dennú tlač, komunikuje telefonicky a máva aj osobné návštevy.

11.27 - Sudkyňa číta policajné zápisnice z rekonštrukcie vraždy Petra Molnára. Marček policajtom popísal, akým spôsobom prišiel k Molnárovi domov, z akého miesta a ako ho usmrtil. Rovnaká rekonštrukcia prebehla aj k vražde Jána a Martiny.

11.24 - Sudkyňa Sabová číta, že Marian Sehnal bol právoplatne odsúdený za nedovolené ozbrojovanie. Sehnal pomáhal Marčekovi a Szabóovi upravovať zbraň, ktorou boli zavraždení Peter Molnár, Ján Kuciak a Martiny Kušnírová.

11.06 - Pri domovej prehliadke našli policajti zbraň, puzdro na zbraň, náboje, zásobníky. V detskej izbe bol nájdený samopal a príslušenstvo. Našli aj bankovky v hodnote 4-tisíc eur, mobil Nokia a digitálna váha, ktorú Marček používal na váženie súčiastok zbrane, ktorá bola upravovaná.

11.04 - Po prestávke pokračuje hlavné pojednávanie. Súd vykoná ďalšie dôkazy. Sudkyňa Sabová číta zápisnicu z domovej prehliadky domu Marčekových rodičov, kde Marček býval.

10.42 - Výsluch znalcov je ukončený a sudkyňa vyhlásila prestávku.

10.34 - Právny zástupca Zlatici Kušnírovej Roman Kvasnica sa Mathého pýta, či je vôbec možné, aby Marček niekedy ešte dával ľudskému životu nejakú hodnotu.

Mathé hovorí, že na Kuciakov dom zaklopal v čase, keď tam nevidel Martinu. Nechcel ju teda pôvodne zavraždiť. Podľa Mathého môže Marček navonok tvrdiť zmenu hodnôt, ale nemožno vylúčiť, že sa Marček znova nedostane do takejto situácie.

10.32 - Výsluch vedie Daniel Lipšic. Mathého sa pýta, ako by popísal vzťah Marčeka a Szabóa. Psychológ hovorí, že Marček Szabóa rešpektoval, veľa vecí s ním konzultoval, "dal na neho". "Szbabó mohol byť osobou, ktorá mala na Marčeka zásadný vplyv," dodal Mathé.

10.26 - Mathé znova opakuje, že Marček si je vedomý toho, čo je v spoločnosti prípustné a čo nie. To, do akej miery to uplatňuje voči iným, závisí od jeho aktuálnych potrieb.

10.16 - Marček podľa psychológa nemá dostatočne vyvinuté vyššie city. Znamená to, že síce je schopný nadviazať partnerský vzťah, ale nemá sociálne cítenie a je schopný protispoločenského konania. Je však možné, že by ublížil aj blízkej osobe, ak by mu to prinieslo osobný prospech.

10.14 - Sudkyňa sa pýta, prečo sa Marček uchýlil aj k vražde Martiny Kušnírovej, hoci za ňu nemal finančnú odmenu. Podľa Mathého išlo len o pragmatizmus, aby odstránil svedka, čiže išlo o "kryciu vraždu". Marček najprv zavraždil Jána. Nemal kuklu a zbadala ho Martina. "Konal úplne racionálne", dodal Mathé.

10.13 - Sudkyňa Sabová sa pýta, aký mal Marček vzťah so svojou družkou. Podľa Mathého mali voľnejší vzťah. Družka sa veľmi nezaujímala o jeho prácu a on jej nehovoril podrobnosti.

10.10 - Mathé vysvetľuje, že Marček sa dokáže stotožniť s názormi osoby, ktorú považuje za autoritu. Naráža tým na Tomáša Szabóa, Marčekovho staršieho bratranca. Aj Marčekova družka uviedla, že Szabó bol pre Marčeka vzorom.

10.07 - Prokurátor sa pýta, či môže súčasný Marčekov partnerský vzťah pomôcť obžalovanému k resocializácii. Podľa Mathého to môže mať pozitívny dopad na jeho psychický stav. Avšak, podľa psychológa sa takéto vzťahy zvyčajne počas výkonu trestu rozpadnú.

10.05 - Mathé vysvetľuje, že Marčeka vyšetrovali dvakrát. Prvýkrát, keď ešte nepriznal vinu a druhýkrát po priznaní. Priznanie samo o sebe je pozitívne.

09.56 - Prokurátor sa Mathého pýta, či je možné resocializovať Marčeka pomocou terapie. Mathé vysvetľuje, že Marček je schopný chápať dopady svojich činov. Je možné, aby svoje negatívne vlastnosti potláčal. Musel byť mať "nad sebou" niekoho, koho rešpektuje a kto by ho udržal "v rámci mantinelov".

9.55 - Prokurátor Novocký sa Mathého pýta, podľa čoho znalec určuje možnú resocializáciu obžalovaného. Podľa Mathého je málo pravdepodobné, že by sa Marček resocializoval, ak by sa dostal na slobodu. Podľa psychológa je Marček neprispôsobivý, pretože v krátkom čase vykonal dve vraždy. Dôležité podľa Mathého je aj to, že Marček mal vždy blízko k zbraniam a svoje potreby naplní aj za cenu využitia agresie a sily.

Mathé spochybňuje aj prejav Marčekovej ľútosti.

9.53 - Výsluch znalkyne Izákovej je ukončený. Pred senát predstúpil psychológ Róbert Mathé.

9.51 - Psychiatričke Izákovej nechce klásť otázky ani prokurátor ani Marčekov advokát. Izáková zopakovala, že si za posudkom stojí a u Marčeka nezistila žiadnu psychiatrickú chorobu, ktorá by mohla ovplyvniť výšku trestu.

Otázky nemajú ani právni zástupcovia poškodených.

9.48 - Marčekovo konanie bolo vedené zištným motívom, zistili znalci.

9.41 - Podľa znalcov je Marček egocentrický, agresívne tendencie dokáže potlačiť, no vie ich použiť podľa svojich potrieb. Jeho konanie dokáže byť chladnokrvné, bez prejavov emócií, bez prežívania pocitov viny, úzkosti či strachu. Prejavenie ľútosti nad svojím činom sa znalcom javí ako menej autentické.

9.37 - Znalci sa vyjadrili aj k Marčekovej resocializácii. Podľa znalca by Marčekov pobyt na slobode nebol pre spoločnosť nebezpečný.

9.36 - Znalci potvrdili, že Marček nie je závislý ani od alkoholu ani od iných psychotropných či omamných látok. Nenavrhujú preto psychiatrické liečenie.

9.35 - Podľa posudku Marček netrpí psychickou chorobou. "Vzhľadom na jeho duševný stav mohol rozoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť. Bol si toho vedomý aj v čase vykonávania skutku," píše sa v posudku.

9.33 - Prokurátor Juraj Novocký číta znalecké posudky. Následne bude povolený výsluch znalcov.

9.26 - V súdnej sieni sú znalci psychológ Róbert Mathé a psychiatrička Ľubomíra Izáková.

9.19 - Sudkyňa Sabová oznámila, že súd zahŕňa do dokazovania psychologický a psychiatrický posudok Marčeka a vypovedať prídu aj psychológovia a psychiatri, ktorí posudky vypracovali.

9.16 - Po technických problémoch sudkyňa Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie. Miroslav Marček ani rodičia Jána a Martiny nie sú prítomní.

BRATISLAVA, PEZINOK/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti