PPS Group ohlásila hromadné prepúšťanie všetkých zamestnancov

Zamestnancom automobilky pri príchode do práce merajú teplotu.
Zamestnancom automobilky pri príchode do práce merajú teplotu. Zdroj: TASR - Dušan Hein

Prepúšťanie sa môže uskutočniť v období od 15. apríla do 31. júla.

Spoločnosť PPS Group Detva oznámila v pondelok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) vo Zvolene hromadné prepúšťanie.

Na zozname ohrozených pracovných miest, ktorý ešte v piatok 3. apríla prerokovalo vedenie spoločnosti s odbormi, sú uvedení všetci zamestnanci spoločnosti. Informoval o tom hovorca spoločnosti Ľuboš Schwarzbacher.

"Spoločnosť od 9. apríla úplne preruší výrobu a zavrie svoje brány," uviedol hovorca PPS Group. Ako ďalej informoval, manažment spoločnosti si pre krízu spôsobenú pandémiou nového koronavírusu od 1. apríla znížil platy o 20 percent.

PPS Group tak reagovala na vyhlásený núdzový stav pre nový koronavírus, sprísnené opatrenia vrátane možnosti úplného odstavenia ekonomiky, neistotu v oblasti vývoja svetovej ekonomiky a zníženie objednávok na obdobie celého 2. a 3. štvrťroku 2020 v objeme viac ako o 25 percent.

„Ekonomické opatrenia vlády, ktoré by pomohli znížiť naše mzdové a prevádzkové náklady a umožnili tak udržanie zamestnanosti v súčasnom rozsahu, považujeme za nedostatočné," uviedol k oznámeniu o hromadnom prepúšťaní generálny riaditeľ spoločnosti Michal Sýkora.

V zozname hromadného prepúšťania je uvedených všetkých 736 zamestnancov spoločnosti, pričom prepúšťanie sa môže uskutočniť v období od 15. apríla do 31. júla 2020.

Ohrozené sú aj pracovné pozície agentúrnych zamestnancov a živnostníkov, spolu sa to týka približne 1000 ľudí.

„Zdôrazňujeme ale, že žiadnemu zamestnancovi doteraz nebola doručená výpoveď z pracovného pomeru a každé skončenie pracovného pomeru bude v zmysle Zákonníka práce prerokované s odbormi," pripomenul Sýkora.

Má ísť o preventívne opatrenia

Napriek tomu, že ohrozené je každé jedno pracovné miesto v strojárskom závode, vedenie spoločnosti zdôrazňuje, že v podmienkach obrovskej neistoty ide z veľkej časti o preventívne opatrenie.

"Počas najbližších dní a týždňov využije PPS Group všetky dostupné nástroje a podporné projekty, aby sa v maximálnej miere zachovala zamestnanosť aj výrobná kapacita," informovali zástupcovia spoločnosti.

Pokles tržieb v apríli má predstavovať medziročne viac ako 40 percent, pričom každý zamestnanec bude mať v tomto mesiaci prekážku v práci v rozsahu ôsmich až desiatich pracovných dní s náhradou mzdy vo výške 60 percent.

Nové projekty, ktoré mali firme priniesť tržby v objeme viac ako 10 miliónov eur ročne, sú podľa hovorcu spoločnosti pozastavené. Odstavené sú totiž montážne linky v Nemecku, Francúzsku a Švédsku - teda na tradičných trhoch, kde PPS Group dodáva svoje produkty.
Základná organizácia OZ KOVO Podpolianske strojárne vyjadrila s krokmi vedenia spoločnosti súhlas.

„Samozrejme, že nás to neteší, ale ak to bude v záujme prežitia spoločnosti nevyhnutné, budeme súhlasiť aj so znížením zamestnanosti v podniku," vyhlásil odborový predák Stanislav Ľupták.

PPS Group spoločne so Základnou organizáciou OZ KOVO Podpolianske strojárne vyzývajú vládu Slovenskej republiky, aby neodkladne prijala legislatívu, ktorá by umožnila zavedenie režimu „kurzarbeit" v rozsahu navrhovanom ministrom hospodárstva (60/20/20), nakoľko je to opatrenie, ktoré podľa názoru sociálnych partnerov umožní udržať konkurencieschopnosť strojárskych firiem voči jej konkurentom z ostatných krajín východnej a strednej Európy.

DETVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.