Policajného vyšetrovateľa, ktorý sledoval Jána Kuciaka, prepustili zo zboru

Sťahovanie študentov z internátov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici.
Zdroj: Rai 1

Štefan Mlynarčík pracoval na Okresnom riaditeľstve policajného zboru v Bratislave II.

Štefan Mlynarčík už nie je súčasťou policajného zboru. Voči dnes už bývalému vyšetrovateľovi začal jeho nadriadený disciplinárne konanie ešte pred pár týždňami. Proti prvostupňovému rozhodnutiu sa odvolal. No neuspel, zistila televízia Markíza.

Šéf Štefana Mlynarčíka vyhodnotil, že nie je spôsobilý pracovať pre štátnu službu. Konanie malo súvisieť práve s jeho členstvom v sledovacom komande.

Televízii Markíza to potvrdila hovorkyňa Krajskej polície v Bratislave Lucia Mihalíková. "Vami uvedená osoba dňom 27.3.2020 nie je v služobnom pomere príslušníka Policajného zboru," povedala hovorkyňa.

V zbore bol vyše roka

V čase, keď sa prevalilo, kto sledoval novinárov, bol Štefan Mlynarčík už súčasťou policajného zboru. Pracoval ako vyšetrovateľ na kriminálke na Okresnom riaditeľstve Bratislava II.

Jeho nadriadený v tom čase ešte nevidel dôvod na začatie disciplinárneho konania. Rozhodol sa tak až neskôr. Zrejme po tom, čo Mlynarčík prehovoril na súde.

NAKA síce vyšetruje sledovanie novinárov, no zatiaľ nikoho neobvinili. A tak je Mlynarčík v očiach zákona bezúhonným občanom.

Štefan Mlynarčík pôsobil najskôr na Kriminálnom úrade Finančnej správy (KÚFS), od roku 2014 podľa informácií TV Markíza robil na colnom úrade. Skončil tam v januári 2018. Potom prešiel k policajnému zboru. Vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva policajného zboru v Bratislave II. robil tak vyše roka.

Sledovacie komando

Štefana Mlynarčíka vycvičil v sledovaní bývalý príslušník ŠTB a SIS Miroslav Kriak. V čase sledovania novinárov a politikov obaja pracovali pre Finančné riaditeľstvo. Tretím členom komanda bol Juraj Škrip. Ten vtedy pracoval ako riaditeľ Odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Muži sledovali nielen Jána Kuciaka, ale aj ďalších novinárov či politikov. Verejne to dvaja z nich potvrdili na pojednávaní v prípade vraždy novinára. Miroslav Kriak aj Štefan Mlynarčík pred senátom Špecializovaného trestného súdu tvrdili, že si mysleli, že robili pre štát, teda pre tajnú službu.

Miroslava Kriaka oslovil na sledovanie bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Toho zase Marian Kočner. Cieľom záujmu boli hlavne nepohodlní pre obžalovaného podnikateľa.

U mužov zo sledovacieho komanda urobila NAKA vlani v lete domovú prehliadku.

Fotografie Jána Kuciaka u vraha

Miroslav Kriak na súde tvrdil, že Jána Kuciaka sledovali niekoľko mesiacov pred vraždou a od zločinu sa nespočetne veľa krát dištancoval. Dosvedčujú to aj podrobné záznamy.

Faktom zostáva, že fotografie, ktoré sledovacie komando urobilo, skončili u vykonávateľa vraždy - strelca Miroslava Marčeka. Na súde potvrdil, že niektoré z nich videl a boli to tie, ktoré im ukazoval sprostredkovateľ zločinu Zoltán Andruskó.

Andruskó ich zase mal mať od Aleny Zsuzsovej. Tá to odmieta, rovnako ako vinu na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Pozrite si archívnu reportáž redaktorky Zuzany Ferenčákovej, ktorá sa tejto téme dlhodobo venuje.


BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti