Vysokoškoláci začali so sťahovaním z internátov, len v bratislavskej Mlynskej doline ich býva 6000

Ak študenti nedodržia prísne pravidlá, môžu ich aj trestne stíhať.

Študenti banskobystrickej Univerzity Mateja Bela si od pondelka odnášajú svoje veci z internátov, ktoré majú v prípade potreby slúžiť ako karanténne centrá. Postup ich odubytovania sa koná za prísnych hygienických pravidiel, ktoré vedenie UMB konzultovalo s Regionálnym ÚVZ.

"Odporúčania zahŕňajú celý proces odubytovania študentov od ich vstupu do internátu cez používanie rúška a rukavíc, meranie teploty, overovanie si u každého, či nie je v karanténe z dôvodu cestovateľskej anamnézy alebo kontaktu s osobou s potvrdeným ochorením COVID-19, až po ich opustenie študentského domova. Je potrebné zabrániť kumulácii veľkého počtu osôb," vysvetlila vedúca odboru hygieny Katarína Slotová.

Odborníci odporúčajú odubytovávať maximálne 100 osôb denne na blok a časové rozdelenie na predpoludnie a popoludnie. V priestorovo menších študentských domovoch s kapacitou 150 až 200 lôžok len 50 až 70 osôb na deň.

V najväčšom študentskom mestečku na Slovensku, v bratislavskej Mlynskej doline, začnú s vysťahovaním v utorok po Veľkej noci. Za normálnych okolností tu žije viac ako 6 000 ľudí a dá sa predpokladať, že neprídu sami.

Do pohybu sa teda dá množstvo ľudí, čo sa nie úplne zhoduje s predstavou vlády o čo najväčšom obmedzení pohybu. Aj preto internáty vypracujú harmonogram sťahovania.

Internáty upozorňujú, že ľudia bez splnomocnenia (príbuzní, partneri) nebudú môcť vstupovať do ich objektov internátov. Budú musieť čakať mimo budov.

Všetko bude, samozrejme, sprevádzať prísne bezpečnostné opatrenia, študenti budú musieť mať vlastné rúška aj rukavice. Ak nebudú dodržiavať nariadenia, môžu byť disciplinárne aj trestne stíhaní. Z internátu si tí, čo sa sťahujú, majú zobrať všetko. Ak študenti nedodržia postup, môže to viesť k disciplinárnemu alebo trestnému stíhaniu.

Vedenie internátov vyzýva študentov, aby na sťahovanie prišli autom. No nie všetci však takú možnosť majú. Niektorí budú musieť prísť vlakom a keďže cestovanie zadarmo je pre študentov zrušené, môže to, napríklad východniarov, vyjsť aj na viac ako 30 eur. Preto vyvstáva otázka, či náhodu bezplatnú dopravu aspoň na čas neobnoviť. Minister školstva Branislav Gröhlig naznačil, že sa o tom diskutovalo, ale ešte to nie je „nejakým spôsobom predebatované."

Reportáž pripravili Martina Kaširová a Martin Petro.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BANSKÁ BYSTRICA, BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Univerzita Komenského

Dôležité udalosti