Univerzita Komenského spustila historicky prvé online štátnice. Ako prvých skúšali lekárov

2102_Oteckovia_21_02_P30_s05e30_dnes_17_55__12___Voyo.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Komisia sedí za prísnych hygienických okolností v miestnosti na fakulte, študenti doma.

Historicky prvé online štátnice na Univerzite Komenského (UK) spustili tento týždeň na Lekárskej fakulte UK. Skúšajúca komisia sedí za prísnych hygienických okolností v miestnosti na fakulte, zatiaľ čo študenti v pohodlí svojej izby doma.

Takýmto spôsobom už odskúšali študentov z predmetov v študijných programoch všeobecné a zubné lekárstvo. Súbežne sa realizuje skúšanie slovenských aj zahraničných študentov deviatimi štátnicovými komisiami. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Za jeden deň každá komisia vyskúša približne desať študentov, čo je rovnaký počet ako v prípade klasického skúšania. Jeden študent odpovedá 30 - 40 minút. S prípravami na online štátnice začala Lekárska fakulta UK dva týždne pred spustením. Výpočtové centrum zabezpečilo technickú stránku a pripravila sa logistika pre skúšajúcich a pre študentov.

"Aktuálne máme štvrtý bezproblémový deň online štátnic," uviedol prodekan lekárskej fakulty pre rozvoj, kvalitu a modernizáciu vzdelávania Peter Jackuliak.

Deň pred štátnicami sa člen komisie spojí so študijnou skupinou, otestujú si spojenie a určia harmonogram pripojenia na konkrétny čas. V jednom čase skúšajú naraz dvoch študentov a priebeh štátnych skúšok sa nahráva, s čím študenti vyjadria súhlas. Štátne skúšky sú totiž podľa zákona o vysokých školách verejné.

"Študenta môžeme vyzvať, aby ukázal miestnosť, prípadne pracovnú plochu. Vo všeobecnosti majú menej času na prípravu alebo odpovedajú bez prípravy. Myslím si však, že naši študenti, ktorí sú už len krôčik k získaniu titulu, si uvedomujú vážnosť súčasnej situácie. Nepredpokladám, že by ju zneužili na podvádzanie. Skúsený skúšajúci navyše niekoľkými otázkami zistí skutočné vedomosti študenta," tvrdí Jackuliak. Výsledok štátnej skúšky oznámi vedúci komisie po ukončení štátnic v daný deň poobede.

Napriek prvotným predsudkom a faktu, že pre mnohých pedagógov ide o novú skúsenosť, túto formu štátnic si mnohí pochvaľujú. "Fungovalo to celkom dobre. Skúšam zahraničných študentov a privítal som, že sa vôbec zvolila táto možnosť skúšania," poznamenal predseda skúšobnej komisie v odbore gynekológia Kamil Pohlodek.

Štátnice pokračujú budúci týždeň a v ďalších turnusoch v máji a júni. V máji sa okrem toho uskutočnia aj prvé obhajoby diplomových prác online formou, absolvujú ich študenti zubného lekárstva.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti