Zdraželi vajcia, múka, ryža i bravčové mäso. Zeleninu i maslo kúpite lacnejšie

Nákupný košík.
Zdroj: TASR

Situácia je dramatická vo všetkých segmentoch, ale cestovný ruch je zasiahnutý asi najviac.

Slováci ešte nikdy nezažili také nakupovanie potravín ako počas uplynulých týždňov, v čase šírenia nového koronavírusu. Aktuálne si pritom za nákup potravín na Veľkú noc priplácajú o 4,6 % viac oproti vlaňajšku. V analýze situácie okolo veľkonočných sviatkov to uviedla analytička Eva Sadovská.

Slováci si podľa nej zvykajú aj na to, že návšteva obchodov s potravinami nemusí byť každodennou záležitosťou, nákupy si začínajú lepšie plánovať a do predajní mnohí chodievajú iba raz za niekoľko dní.

"To ale nemení nič na tom, že práve v obchodoch s potravinami nechávajú Slováci aktuálne o desiatky percent viac finančných prostriedkov ako pred rokom. Súvisí to s tým, že reštaurácie sú zatvorené, ľudia sa zdržiavajú a teda aj stravujú prevažne doma a navyše majú tendenciu sa potravinami viac zásobovať," zdôvodnila.

Cena ovplyvnili aj veľkonočné nákupy

Podľa najaktuálnejších údajov Eurostatu si vo februári 2020 na svoje konto pripísali najvýraznejší cenový nárast mäsové výrobky, a to hlavne z bravčového mäsa (o 26,8 %). Vyššie ceny ako pred rokom boli aj v prípade ovocia, a to v priemere o 11 %.

S veľkonočnými sviatkami spájané vajcia sú medziročne drahšie o 6 %. Ryža a múka, ktorými sa Slováci majú v súčasnosti tendenciu zásobovať, sa predávajú o asi 4 % drahšie ako vlani. Naopak, zelenina je lacnejšia o 5,4 % a zemiaky o 7,9 %. "Menej ako pred rokom nás vychádza aj maslo, a to o 8,6 %," vyčíslila Sadovská.

Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Kým v posledných týždňoch potraviny zdraželi, benzín a nafta naopak zlacneli. "Ceny pohonných látok na Slovensku v posledných týždňoch klesajú a v porovnaní so začiatkom roka 2020 sú lacnejšie v priemere o 13 %. Rovnaký pokles o asi 13 % je aktuálne zaznamenaný v prípade benzínu a nafty aj v porovnaní s minuloročným aprílom. Dôvodom je vývoj cien ropy na svetových trhoch," vysvetlila analytička.

Tankujeme lacnejšie

Áut na cestách však ani pri zlacnení pohonných látok nepribúda, skôr naopak. Heslo týchto dní "zostaň doma" spôsobuje podľa Sadovskej na cestách nižšiu dopravnú mobilitu a inak tomu nebude ani počas veľkonočných sviatkov.

"Vzhľadom na obmedzenie pohybu ľudí počas sviatkov bude spotreba pohonných látok zrejme ešte nižšia. Ľudia sa autami budú presúvať iba na kratšie vzdialenosti, a to do práce, obchodu a v rámci okresu aj do prírody," predpokladá.

Cestovný ruch utrpel tvrdú ranu

Sadovská zároveň pripomenula, že mnohé rodiny či jednotlivci mali počas uplynulých rokov tendenciu upúšťať od tradičného slávenia Veľkej noci a niekoľko dní voľna využili na dovolenku. Obvykle tak veľkonočné sviatky po jarných prázdninách znamenali pre ubytovacie zariadenia opäť "žatvu".

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Cestovný ruch však pandémiou nového koronavírusu utrpel tvrdú ranu ako jeden z prvých trhových segmentov a inak tomu nebude ani počas sviatkov, predpokladá analytička. Počas vlaňajšieho apríla pritom zaznamenali ubytovacie zariadenia na Slovensku viac ako 442-tisíc návštevníkov, z čoho vyše 271-tisíc predstavovali obyvatelia Slovenska.

Dovedna v nich návštevníci strávili v tomto období 1,15 milióna nocí. "Predpokladáme, že najviac pobytov sa zrealizovalo práve počas veľkonočných sviatkov, ktoré aj vlani pripadali na apríl," uzavrela Sadovská.

Niektoré destinácie v Taliansku sa môžu zotaviť rýchlejšie

Ak sa tohtoročná letná sezóna vôbec začne, tak určite s oneskorením a so zníženými kapacitami. Uviedol prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes s tým, že sa čaká, ako sa bude situácia okolo nového koronavírusu vyvíjať.

Situácia je podľa neho dramatická vo všetkých segmentoch, ale cestovný ruch je zasiahnutý zrejme najviac. Ten totiž pociťoval už prvé dosahy výskytu nového koronavírusu v Ázii.

"Plánovaná letná sezóna je tým, samozrejme, poznačená a aj v prípade, že by sa zájazdy mohli organizovať ešte v tejto sezóne, budú ponuky citeľne v nižších kapacitách," priblížil Berkes.

Zdroj: shutterstock/Climber 1959

O zlepšení situácie sa podľa jeho slov môže začať hovoriť až vtedy, keď bude nulový výskyt vírusu na Slovensku, ale aj v destináciách, ktoré Slováci obľubujú. "Treba však počítať s pomalším nábehom záujmu o produkty cestovných kancelárií alebo cestovných agentúr, pretože tieto asi nebudú spadať do priorít klientov tesne po pandémii," upozornil.

Predpokladá, že najzasiahnutejšie súčasnou situáciou budú destinácie v Taliansku alebo Španielsku. Podotkol však, že južná časť Talianska nie je tak dramaticky postihnutá, Sicília a Kalábria by sa podľa neho mohli zotaviť o niečo rýchlejšie.

Z pohľadu domáceho turizmu ten podľa neho zaznamenal "boom" už v sezóne 2019 a dá sa predpokladať, že oň bude záujem aj v tohtoročnej sezóne. "Aj keď si viem predstaviť, že by pobyt pri mori mnohým Slovákom veľmi chýbal. Otázkou je, samozrejme, kedy bude možné využiť služby ubytovacích zariadení na Slovensku," dodal Berkes.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovný ruch

Dôležité udalosti