Agentúrni pracovníci sú prví na rane. Pár z Novej Dubnice upozornil na zvláštne praktiky

19 TN Agenturni pracovnici.transfer_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Obaja prišli o živobytie. Keďže nesúhlasili s dohodou, dostali výpovede. Zaskočil ich však dôvod.

Agentúrni pracovníci na celom Slovensku prežívajú zrejme najkrušnejšie obdobie. Ak sa totiž firma rozhodne prepúšťať, sú prví na rane. Prepúšťanie sa dotklo aj niekoľko ľudí na Považí. Manželský pár z Novej Dubnice však upozornil na zvláštne praktiky.

Aj manželov Čamovcov sa dotklo prepúšťanie. Zamestnali ich cez pracovnú agentúru.

"Volali nám 1. apríla, že, bohužiaľ, je im to ľúto, ale že firma stiahla agentúrnych ľudí. Proste, že prepúšťajú, že je situácia, aká je, že máme teda výpovede," začína Daniela.

Obaja tak v jeden deň prišli o živobytie. Keďže nesúhlasili s dohodou, dostali výpovede. Zaskočil ich však dôvod.

"Mali sme im vraj vulgárne nadávať a odmietnuť podrobiť sa dychovej skúške," hovorí prepustená a priznáva, že sa neubránila slzám, keď výpoveď videla. V tomto prípade jej totiž firma nemusí platiť žiadne odstupné.

"Agentúra je riadny zamestnávateľ, takže by mali dodržiavať tiež zákonník práce," varuje riaditeľ trenčianskeho úradu práce Ján Gramata.

"Máme to aj v zmluve, že máme nárok na to s mesačnou výpovednou a myslím si, že oni to aj pre to takto spravili, aby nemuseli platiť. Ja neviem, nejakých 400 eur," myslí si pani Daniela.

Boli sme aj v Dubnici nad Váhom, kde má agentúra pracovné sídlo. Nikoho sme tam nenašli. Skúšali sme to preto telefonicky, no zdvihol nám iba odkazovač.

Chvíľu nato zareagovali spätnou SMS: "Dobrý deň, dnes čerpáme dovolenku. V práci budeme po Veľkej noci v utorok."

Napokon uviedli, že na prípad reagovať nebudú, keďže ho rieši advokátska kancelária. Celé stanovisko si vypočujte vo videu nižšie.

"Inšpektorát práce Trenčín v poslednom období zaznamenal zvýšený počet telefonických poradenstiev, ktoré sa týkali aj agentúr dočasného zamestnávania," uvádza hovorca inšpektorátu práce v Trenčíne Juraj Hajšo.

Zamestnanci môžu podať žalobu o určení neplatnosti skončenia pracovného pomeru v lehote do dvoch mesiacov.

Viac v repotáži Michala Bujnu:

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

NOVÁ DUBNICA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Agentúra

Dôležité udalosti