FOTOGALÉRIA: V Banskej Bystrici to vyzerá na vybetónovanú lúku, mesto hovorí o nutných opatreniach

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: Mesto Banská Bystrica

Na situáciu sa pozrelo vedenie mesta i štátny stavebný dozor.

Lúka zaliata betónom! Takto to na prvý pohľad vyzerá v Banskej Bystrici pri rieke Hron. Vodohodpodári tam stavajú betónové steny, ktoré majú brániť záplavám. Hmota pripomínajúca betón ale viacerých vystrašila.

Počas veľkonočného víkendu na neznámu látku vyliatu na lúke upozornil viceprimátor Banskej Bystrice Milan Lichý na sociálnej sieti.

"Na Bielu sobotu niekto spôsobil doslova cementovú povodeň. To, čo sa teraz deje okolo Hrona vyžaduje nielen zásah stavebného a environmentálneho dozoru, ale aj inšpekcie. Toto nie je s kostolným riadom," napísal Lichý.

Dnes ráno už boli na mieste bagre a chlapi. Člen enviromentálneho dozoru uviedol, že stromy zatiaľ nie sú poškodené a dôležité je, aby vodohospodári použili techniku, ktorou nezničia korene stromov.

Látka, ktorá sa stavbárom vyliala, je zmes bentonitu a cementu. Podľa Jána Šmita, ktorý zastupuje vodohospodárov ako enviromentálny dozor, nie je táto zmes škodlivá pre pôdu ani okolitú prírodu.V nej vytvára akúsi bariéru medzi prívalovou vodou a okolím. Tesne pod povrchom zeme jej zvyšky vytekajú von.

Zvyčajne robotníci vykopú kanál, ktorým odtekajú, tu to však neurobili - podľa vodohospodárov nechceli poškodiť okolité stromy.

"Aktuálny stav boli preveriť na mieste aj zamestnanci stavebného úradu. Žiadny štátny stavebný dozor sa vykonať nemusí,"dodala hovorkyňa mesta Zdenka Marhefková.

Pozrite si reportáž Martiny Kašiarovej.


BANSKÁ BYSTRICA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Protipovodňové opatrenie

Dôležité udalosti