Deti narodené cisárskym rezom majú väčšiu šancu, že budú obézne a budú mať diabetes

2404_Zandar_vo_vysluzbe_24_04_P30_Pi_20_15__12.mp4
Zdroj: Shutterstock.com

V Spojených štátoch sa ročne vykonáva viac ako 1,2 milióna cisárskych rezov, čo z neho robí najbežnejší chirurgický zákrok.

O výhodách prirodzeného pôrodu pre matku i dieťa sa hovorí už dlho. Rovnako dlho sa vie o istých negatívnych vplyvoch pôrodu tzv. sekciou, teda cisárskym rezom. Najnovšie však vedci prišli s ďalšími pozoruhodnými zisteniami. Píše o nich CNN s odvolaním sa na štúdiu uverejnenú v časopise JAMA Network Open.

Podľa nej narodenie cisárskym rezom môže mať dlhodobé zdravotné následky, ktoré zvyšujú riziko obezity a cukrovky 2. typu v dospelom veku. Odborníci uskutočnili pozorovanie na vzorke viac ako 30 000 amerických žien. Riziko sa v prípade obezitiy u žien narodených cisárskym rezom zvýšilo o 11 % a až o 46 % vyššie riziko bolo spojené s vznikom cukrovky v porovnaní so ženami, ktoré prišli na svet prirodzene.

Ide tak o prvý výskum, ktorý dokazuje súvislosť medzi narodením cisárskym rezom a vznikom obezity či cukrovky v dospelom veku.

Odborníci uvádzajú, že v Spojených štátoch sa ročne vykonáva viac ako 1,2 milióna cisárskych rezov, čo z neho robí najbežnejší chirurgický zákrok a predstavuje až takmer tretinu všetkých pôrodov. Celosvetovo sa týmto spôsobom narodí približne jedno z piatich detí.

Vedci doposiaľ stále nedokážu presne vysvetiť dôvody vyššieho rizika vzniku chorôb po narodení cisárskym rezom. Domnievajú sa však, že deti narodené sekciou majú menej rozmanitú črevnú mikrobiotiku ako deti narodené prirodzeným vaginálnym pôrodom. Tie získavajú pri pôrode mikróby od svojej matky. Naopak, deti narodené cisárskym rezom ich získavajú prevažne z vonkajšieho prostredia.

Odborníci zároveň upozorňujú, že ženy by sa preto nemali obávať pôrodu cisárskym rezom, ak je nevyhnutný. Jeho nevýhodu vnímajú v prípadoch, keď k nemu rodičky či lekári pristupujú aj vtedy, ak nehrozia počas pôrodu takmer žiadne komplikácie.

USA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti