Majitelia reštaurácií a kaviarní napísali premiérovi list, on už má pre nich riešenie

tretia pomoc.jpg
Zdroj: AP Photo/Michel Euler

A prisľúbil, že sa s ľudmi z gastrobiznisu stretne.

Sľubovali im úľavy, no nič z toho. Vláda už pred dvoma týždňami oznamovala, že majiteľom zatvorených obchodov či reštaurácií pomôže s vysokými nájmami, ktoré musia platiť, hoci nemajú žiadne príjmy. Doteraz žiadna pomoc neprišla. Gastro prevádzky varujú, že ak sa situácia nevyrieši rýchlo, hrozia im bankroty a prepúšťanie.

Peter Štecko vlastní jednu z najväčších reštauračných sietí s vyše tisíckou zamestnancov. Pre pandémiu koronavírusu má zatvorené už druhý mesiac. S platmi a odvodmi štát čiastočne pomáha. No ďalej musí platiť nájom priestorov, čo sú desaťtisíce eur mesačne.

„Žiadame, aby sa urobil poriadok. Chceme, aby celý problém bol riešený solidárne, to znamená rozdeliť náklady medzi prenajímateľov, nájomcov a, samozrejme, štát, teda nás všetkých, lebo v prospech nás všetkých sme prevádzky zavreli," hovorí Štecko.

Pod výzvu vláde sa už podpísali stovky reštaurácií. Existenčné problémy majú aj obchodníci v nákupných centrách či iných prenajatých priestoroch. Minister hospodárstva Richard Sulík pritom už začiatkom apríla hovoril, že podnikateľom v čase korony pomôžu stlačiť nájmy až o 80 percent, a to dokonca aj spätne.

„Zákonom donútime prenajímateľov znížiť na tú dobu, čo boli predajne zavreté, o 30-40 percent nájomné. Ďalších 50-40 percent doplní štát," avizoval Sulík.

Zákon však stále na svete nie je a podnikateľom už horí za pätami. Ministri sľubujú, že všetko doriešia tento týždeň. Stretnutie s predstaviteľmi gastrobiznisu sľúbil aj premiér Igor Matovič.

Téme sa venovala Alexandra Danilov.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti