Megaproces s Kočnerom: Policajt Vorobjov povedal, že lustráciu Kuciaka mu zadal Tibor Gašpar

Marian Kočner na pojednávaní.
Zdroj: TASR

Na súde sa čítali výpovede Vorobjova aj Gašpara.

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára.

V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu majú z médií na pojednávanie povolený vstup len RTVS, TASR a Aktuality.sk, pre ktoré zavraždený novinár pracoval. 

Na pojednávaní sa čítali zápisnice z výsluchov viacerých svedkov z prípravného konania. Jedným z nich bol aj Pavol Vorobjov, policajt, ktorý dostal úlohu lustrovať Jána Kuciaka. Ten vypovedal, že túto úlohu ďalej posunul podriadenému Miroslavovi Verešovi.

Vorobjov vypovedal dvakrát. Prvýkrát uviedol, že pokyn lustrovať Kuciaka dostal od vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara. Na druhom výsluchu už tento výrok stiahol a povedal, že si presne nepamätá, od koho požiadavka prišla.

Tvrdil, že mu na tom neprišlo nič zvláštne, pretože už pred tým robil viacero lustrácií ďalších novinárov ku kauze Filipa Rybaniča. Myslel si, že aj lustrácia Kuciaka súvisí s týmto prípadom.

Súd čítal aj Gašparovu výpoveď. Ten vyvrátil akýkoľvek súvis s lustrovaním novinára a poprel, že by sa poznal s Kočnerom. S Norbertom Bödörom je príbuzný a stretávali sa aj mimo práce. Vylúčil, že by poskytol niekedy informácie zo spisu tretím osobám.

Rovnaký senát už stihol odsúdiť Miroslava Marčeka, ktorý sa k streľbe všetkých troch zavraždených priznal. Dostal 23 rokov.

Padol tak už druhý trest v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Zoltána Andruskóa odsúdili na 15 rokov za sprostredkovanie vraždy.

Spolu s Kočnerom sú obžalovaní aj Alena Zsuzsová a Tomáš Szabó. Szabó je obžalovaný aj z vraždy podnikateľa Molnára.

Reportáž spracovala Zuzana Ferenčáková.

Zdroj: FOTO TASR – Jakub Kotian

11.12 - Vorobjov vypovedal, že Kuciaka nepoznal, ale nemal pochybnosti, aby urobil lustráciu, keďže požiadavka prišla od príslušníkov polície. Spojenie s Gašparom vylučuje.

11.06 - Vorobjov polícii opísal, ako prebiehalo lustrovanie Jána Kuciaka. Lustrácia mala byť podľa neho urobená pre služobné účely policajného zboru a nikdy neodovzdal závery lustrácie tretej osobe. Povedal, že nevie, ako bolo ďalej naložené so zistenými informácie.

11.01 - Polícia zadržala a vypočula aj Pavla Vorobjova, bývalého riaditeľa finančnej spravodajskej jednotky NAKA. Mal lustrovať Jána Kuciaka. Vorobjov hovorí, že on osobne nelustroval Kuciaka, ale túto úlohu zadal podriadenému Michalovi Zubčákovi. Bol vedúcim analytického oddelenia. Uviedol, že podriadenému povedal, že požiadavka na stotožnenie osoby Jána Kuciaka prišla od bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Neskôr túto výpoveď upravil, že si nie je istý, kto presne túto požiadavku zadal.

Zdroj: TV Markíza

10.58 - František Marček, otec Miroslava Marčeka, využil právo nevypovedať. Eva Marčeková, matka Marčeka, tiež odmietla vypovedať.

10.54 - Rigó bol raz vypočutý políciou. Zápisnicu z jeho výsluchu číta prokurátor. Rigó uviedol, že informácie o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej má len z médií a nemá s ňou nič spoločné. Dodal, že Marček bol priateľom jeho matky. Nikdy sa však nechcel starať do jej života. Plánoval odísť do Žiliny za svojou priateľkou. O Marčeka sa nikdy nezaujímal.

10.44 - Predsedníčka senátu prečítala úmrtný list Ronalda Rigóa. Ide o mladého muža, ktorý sa spoznal na identikite, ktorý zverejnila polícia tesne pred veľkou raziou v Komárne a Kolárove. Rigó spáchal samovraždu.

10.40 - Predsedníčka senátu Sabová číta zápisnicu z výsluchu Bernadety Birčákovej. Pracovala v spoločnosti O2, kde predávala mobily, SIM karty a paušály. Zhruba sto kusov kariet registrovala na meno Mária Lakatašová na žiadosť Mária Lakatoša.

10.35 - Prokurátor číta výpoveď Kristiána Rapoša. Predmetom jeho výpovede bol predaj mobilov a mobilných kariet. Uviedol, že z obvinených pozná len Andruskóa, ktorý v Komárne vlastnil reštauráciu. Rapoš povedal, že predával SIM karty maďarským občanom. SIM karty kupoval od spomínaného Mária Lakatoša.

Rapoš uviedol, že mobil a karty od neho kúpil aj Andruskó. Chodil k nemu pravidelne raz za dva mesiace a stále kupoval mobily alebo SIM karty. V roku 2017 kúpil Andruskó aj tlačidlové mobily značky Nokia.

10.27 - Prokurátor Vladimír Turan číta zápisnicu z výsluchu Márie Lakatošovej. Svedkyňa nie je v žiadnom príbuzenskom vzťahu s obžalovanými. Na jej meno bolo písaných veľa SIM kariet. Niektoré použili obžalovaní Marček a Szabó.

Čítajú aj výpoveď Mária Lakatoša. Nakúpil niekoľko SIM kariet a predával ich v mobil shope v Komárne. Dokopy takto kúpil a predal 50 až 60 SIM kariet. Čo s nimi bolo ďalej, nevie a nikdy sa o to nezaujímal.

10.26 - Idú sa čítať zápisnice z výsluchov svedkov. Sú to výpovede príbuzných všetkých obžalovaných.

Zdroj: TASR

10.25 - Para navrhuje súdu predvolať Kočnerovho brata Ivana a vypočuť ho.

10.19 - Súd pokračuje v dokazovaní.

10.12 - Súd dospel k záveru, že voči námietke zaujatosti nebude konať. Rozhodovanie o spoluobžalovanom nie je podľa senátu dôvod na zmenu sudcov. "Námietka neguje právny poriadok Slovenskej republiky," vysvetľuje predsedníčka senátu Sabová. Podľa senátu námietka Kočnerovho právnika popiera právo obžalovaného vyhlásiť svoju vinu. Ďalej dodáva, že senát v rozsudku citoval Marčeka a nevyhlásil teda Kočnera vinným.

10.11 - Po porade senátu pokračuje hlavné pojednávanie.

9.42 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová vyhlásila prestávku. Senát sa ide poradiť.

9.40 - Kočnerov zástupca Para znova opakuje, že senát verejne vyhlásil, že Kočner je objednávateľom vraždy Jána Kuciaka. "Súd vopred konštatoval vinu. Narúša to nestrannosť súdu," povedal Para.

9.38 - Zsuzsovej advokátka Júlia Vestenická sa pripája ku Kočnerovej námietke. Aj podľa Vestenickej boli porušené práva ďalších obžalovaných.

9.37 - Kušnírovej zástupca Roman Kvasnica pripomína, že senát v rozsudku čítal len iniciály ostatných obžalovaných. Prezumpcia neviny tak ani podľa neho nebola porušená.

9.34 - Právnik Kuciakových rodičov Daniel Lipšic hovorí, že rovnaká námietka už raz bola namietaná na súde v prípade obžaloby mafiána Lališa. Podľa Lipšica už táto vec bola judikatúrne vyriešená a prezumpcia neviny nie je porušená.

9.33 - Prokurátor Juraj Novocký hovorí, že prezumpcia neviny Kočnera nebola porušená. Podľa Novockého v rozsudku voči Marčekovi nebolo explicitne napísané, že Kočner je objednávateľom vraždy Jána Kuciaka. Kočnerovu námietku preto odmieta.

9.32 - Kočner žiada vymeniť členov senátu.

9.31 - Kočnerovi sa nepáčia ani diskusie o možnom treste. Po vynesení rozsudku voči Marčekovi, prokurátor aj právnici poškodených hovorili, že Kočner má šancu vyhnúť sa doživotnému trestu. Podľa Kočnera je to porušenie jeho práv, keďže vina mu ešte nebola dokázaná.

9.25 - Kočnerova sťažnosť smeruje k rozsudku senátu voči Miroslavovi Marčekovi. V odôvodnení súd označil Kočnera za objednávateľa vraždy. Kočner to označil za možnú zaujatosť voči jeho osobe a porušenie jeho prezumpcie neviny.

9.23 - Kočnerov advokát Marek Para vzniesol námietku voči zaujatosti súdu.

Zdroj: TASR

9.11 - Na dnešnom pojednávaní budú čítané listinné dôkazy a znalecké posudky.

9:02 - Do pojednávacej miestnosti prišiel Marian Kočner. Alena Zsuzsová ani Tomáš Szabó na súd neprišli.

PEZINOK/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti