Domáce

Chcete vedieť koľko zarábajú sudcovia? Pozrite si ich majetkové priznania

Voľby predsedu Najvyššieho súdu
Zdroj: TASR

Dnes ich zverejnila súdna rada.

Súdna rada Slovenskej republiky už zverejnila na svojej webovej stránke majetkové priznania sudcov za uplynulý rok 2013. Povinnosť sudcov podávať každý rok majetkové priznania a ich povinné zverejňovanie vyplýva zo zákona o sudcoch.

Podľa zákona je sudca povinný počas celého obdobia výkonu funkcie sudcu deklarovať svoje majetkové pomery do 30 dní odo dňa, keď sa ujal funkcie a potom do 31. marca každého kalendárneho roka pôsobenia vo funkcii sudcu.

Majetkové priznanie musí obsahovať údaje o právnom dôvode a o dátume nadobudnutia nehnuteľného majetku a jeho obstarávacej cene. Sudca musí v priznaní uviesť každú svoju hnuteľnú vec alebo majetkové práva a iné majetkové hodnoty, ak hodnota presahuje 6 600 eur. 

Stačí poznať meno a priezvisko

V priznaní uvedie aj údaje o hnuteľných veciach, majetkových právach a iných majetkových hodnotách, aj keď ich hodnota jednotlivo nepresahuje 6 600 eur, ak ich súhrnná hodnota presahuje 16 600 eur.

Aj pri takomto majetku musí informovať, aký je právny dôvod nadobudnutia, ako aj to, kedy a za koľko danú vec získal. Priznanie obsahuje aj údaje o príjmoch dosiahnutých v uplynulom kalendárnom roku z výkonu funkcie sudcu a z výkonu iných činností.

Majetkové priznania nájdete tu. Ak zadáte konkrétne meno a priezvisko, otvorí sa vám súbor s priznaniami za posledné tri roky.

 

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.