Megaproces: Kočner sa znova navážal do novinárov, podľa Lipšica je zúfalý

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Na súde sa čítali výpovede ľudí zo sledovacieho komanda.

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pokračovalo ďalším dňom. Prokurátori čítali zápisnice z výsluchov viacerých svedkov.

Čítali napríklad analýzu znalca, ktorý identifikoval značku auta, ktoré zachytili kamery vo Veľkej Mači. Vďaka tomu sa vedeli dopátrať k jeho majiteľovi a možným vykonávateľom vraždy.

Ďalšie prečítané zápisnice boli z výsluchov Kuciakových kolegov. Tí vyšetrovateľom popísali, na akých článkoch Ján písal a prečo by mohol mať Marian Kočner motív dať novinára zavraždiť. Podľa Kočnera sú to všetko nezmysly a klamstvá.

Súd sa venoval aj sledovaciemu komandu. Boli prečítané výpovede Juraja Škripa, ktorý Kuciaka sledoval, ale aj Petra Hollého a Alexandry Janouškovej, na ktorých mená boli prepísané autá, ktoré Peter Tóth vybavil na sledovanie novinárov. Obaja vyšetrovateľom povedali, že nevedeli, na čo sú autá určené a kto ich používa.

Súd sa rozhodol predvolať na pojednávanie mladšieho Kočnerovho brata Ivana. Na jeho výpovedi pred súdom trval obžalovaný Kočner.


Ďalšie pojednávanie je určené na 29. a 30. apríla.

ONLINE:

13.33 - ONLINE sme ukončili.

13.21 - Daniel Lipšic sa vyjadruje k dnešnému pojednávaniu. Kočner je podľa Lipšica zúfalý a dnes ukázal svoju osobnostnú výbavu, keď sa opäť navážal do novinárov.

Lipšic spochybňuje výpovede Škripa, Kriaka a Mlynarčíka, ktorí boli súčasťou sledovacieho komanda. Podľa Lipšica museli vedieť, že nepracujú pre tajnú službu. "Museli vedieť, že vykonávajú nelegálnu činnosť. Neraňajkujeme seno," hovorí Lipšic.

13.11 - Pojednávanie je na dnes ukončené. Pokračovať bude 29.4. a 30.4.

13.07 - Sudkyňa vytýčila ďalšie pojednávanie na deň 29.4. Predvolaný je znalec Závodný.

12.49 - Súd číta zápisnicu z domovej prehliadky domu Karolíny Kočnerovej. Polícia pri prehliadke vzala mobily, počítače, tablety a skryté kamery. Našli aj USB kľúče, DVD-čká, pištole, revolvery či náboje.

12.39 - Polícia vykonala domovú prehliadku aj u Martiny Rigóvej, Marčekovej priateľky. Prokurátor číta zápisnicu aj z domovej prehliadky Andrúskóovho domu. Zbrane u neho nenašli.

12.31 - Prokurátor číta zápisnicu z domovej prehliadky Evy a Františka Marčekových, rodičov Marčeka, u ktorých aj býval. V dome našli samopaly s príslušenstvom a ďalšie zbrane. Policajti našli aj bankovky a digitálne váhy, ktorú už súd zaradil do vecných dôkazov.

12.27 - Sudkyňa vyhlásila, že Kočnerov brat Ivan bude predvolaný na súd. Na jeho výsluchu pred senátom trval obžalovaný Kočner.

12.20 - Prokurátor číta zápisnicu z výpovede priateľky Tomáša Szabóa. Vyšetrovateľovi povedala, že v lete 2018 začali Szabóovi vadiť na Marčekovi aj maličkosti a ich vzťah sa začal zhoršovať. Szabó sa vraj bál, že Marček hovorí priveľa vecí o svojej práci svojej priateľke Martine Rigóvej.

11.47 - Prípady vraždy novinára a podnikateľa Petra Molnára sú spojené, pretože v oboch prípadoch prokurátor obžaloval Marčeka a Szabóa. Kým Marček sa k obom vraždám priznal, Szabó akúkoľvek účasť odmieta. Marček vypovedal, že Molnára zastrelili v jeho dome za účelom okradnúť ho o peniaze, ktoré mal vraj v dome ukryté. Veľkú hotovosť však nenašli.

Prokurátor navrhol Marčekovi miernejší trest aj preto, lebo len vďaka jeho výpovedi došlo k objasneniu vraždy Molnára. Kým sa nezačala vyšetrovať vražda Kuciaka a Kušnírovej a polícia nezadržala Marčeka a Szabóa, v prípade vraždy Molnára nemala polícia takmer žiadnu stopu.

Prečítajte si časť záverečnej reči dozorujúceho prokurátora Juraja Novockého, ktorú predniesol na procese s Marčekom:

"Prokurátor sa zamýšľa nad tým, či je možná Marčekova resocializácia. Ak by bola, prichádza do úvahy trest 25 rokov. Tiež dodáva, že Marček výrazne pomohol k objasneniu celej veci. Bez Marčekového priznania k vražde Petra Molnára by vražda nebola doteraz objasnená. Podľa Novockého nie sú preto splnené zákonné dôvody na uloženie doživotného trestu. Pripúšťa však, že z pohľadu rodín zavraždených žiaden trest nie je dostatočný."

11.25 - Súd ide čítať svedecké výpovede súvisiace s vraždou podnikateľa Petra Molnára. Z jeho vraždy je obžalovaný Szabó, Marček už vinu priznal.

11.22 - Právo nevypovedať využili aj Leónia Markovičová, Karolína Kočnerová, Karolína Kočnerová mladšia a Andrea Kočnerová.

11.21 - Čítajú zápisnicu z výpovede Gabriela Szabóa a Magdalény Szabóovej, rodičov Tomáša Szabóa. Obaja využili svoje právo nevypovedať.

11.20 - Po krátkej prestávke pokračuje súd v dokazovaní.

10.59 - Kušnírovej advokát Roman Kvasnica zhrnul doterajšie informácie z výsluchu svedkov:

"Dňa 29.6. 2017 sa konala Kočnerova tlačovka, na ktorej Ján Kuciak kládol nepríjemné otázky. 5.9. 2017 prebehol telefonát medzi Kočnerom a Kuciakom, v ktorom sa mu mal vyhrážať. Dňa 7.9. vznikol Kuciakov vzťahový diagram, následne prebehla lustrácia na polícii, 3.10. bola doplnená zmenená Kuciakova adresa trvalého bydliska vo Veľkej Mači, medzi 5. a 15. októbrom prebehlo sledovanie Kuciaka komandom a na prelome rokov 2017 a 2018 došlo k objednávke vraždy Kuciaka," povedal Kvasnica. Podľa neho tieto informácie do seba časovo zapadajú a potvrdzujú obžalobu.

10.57 - K výpovedi sa vyjadruje Daniel Lipšic. Pripomína, že išlo o nezákonnú sledovaciu činnosť, ktorú všetci zo sledovacieho komanda vykonávali za peniaze. Dodáva, že výsledky zo sledovania boli využité pri jeho vražde.

10.56 - Škrip vypovedal, že nepozná Kočnera ani Tótha. Dodal, že nikdy nedal príkaz kontrolovať redaktorku Moniku Tódovú.

10.49 - Škrip hovorí, že o sledovaní Kuciaka nevedel nič. Videl len fotky, ktoré boli vyhotovené, keď išiel z práce. Kuciaka sledoval Kriak. Raz, keď bol Škrip s Kriakom v kaviarni, všimol si, že ich niekto z diaľky fotil. Kriak mu povedal, že ich možno kontroluje tajná služba, či si robia svoju prácu.

Je možné, že niektorá spravodajská služba štátu skutočne sledovala Tóthovo sledovacie komando.

10.39 - Škrip vypovedal, že pracoval pre Miroslava Kriaka, bývalého eštebáka, ktorý patril do sledovacieho komanda Petra Tótha.

Škrip povedal, že Kriak mu zadal sledovať bratislavský bar Next Apache, vraj kvôli drogám. Povedal, že tam chodili novinári, politici či herci. "Podľa môjho názoru je to veľký pajzel, chodili tam aj anglicky hovoriaci ľudia. Rozprával som sa aj s obsluhou a nikdy som neskrýval svoju totožnosť," uviedol Škrip. Do baru chodil aj človek, ktorého neskôr chytili ako drogového dílera. Podľa Škripa to bol dôkaz, že pracuje pre tajnú službu a cieľom jeho činnosti je sledovanie drogovej činnosti. Nikdy mu vraj nenapadlo, že pracuje pre niekoho iného a má sledovať novinárov.

10.37 - Číta sa výpoveď Juraja Škripa. Bol riaditeľom Odboru hmotnej núdze a sociálnych dávok z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

Jeho meno sa na verejnosti už objavilo, a to v súvislosti s kontrolou u redaktorky Denníka N Moniky Tódovej. Ešte v júli 2017 u nej zazvonil terénny sociálny pracovník.

10.34 - Po odovzdaní zbrane mal Andruskó záujem aj o výbušniny. Krecsik mu však povedal, že to mu nevie zabezpečiť. Odvtedy sa už nestretli, Andruskó mu neskôr už ani nedvíhal telefón. Až neskôr sa dozvedel, že ho zadržali v súvislosti s vraždou Kuciaka a Kušnírovej.

10.29 - Krecsik uviedol, že Andruskó ho požiadal, či by mu vedel zohnať zbraň, vraj ju potrebuje pre Szabóa. Kúpil ju na trhu v Maďarsku za 200-tisíc forintov a dal ju Andruskóvi v septembri 2017. "Nepýtal som sa, na čo tú zbraň potrebujú. Myslel som si, že Tomi je maniak do zbraní," vypovedal Krecsik.

10.26 - Prokurátor číta zápisnicu z výsluchu svedka Lászloa Krecsika. Policajtom povedal, že pozná Zoltána Andruskóa a Tomáša Szabóa. Raz alebo dvakrát vraj stretol aj Miroslava Marčeka. S Andruskóm zvyčajne riešili pracovné záležitosti a pomáhali si.

10.22 - Prokurátor číta zápisnicu z výsluchu Petra Hollého. Pracuje ako hovorca firmy EEI. Niekoľko rokov sa pozná s Petrom Tóthom. Tóth ho požiadal o prepísanie auta na jeho meno. "Neviem, na čo sa malo toto vozidlo používať, ani kto ho používal," vypovedal Hollý.

10.20 - Po prevalení vraždy sa Janoušková spýtala Tótha, či to auto s vraždou súvisí. Tóth jej odpovedal, že slúžilo na paparazovanie novinárov. Následne jej povedal, že auto používa Miroslav Kriak.

10.17 - Sudkyňa číta zápisnicu z výsluchu Alexandry Janouškovej. Pracovala pre Petra Tótha, spravovala mu stránku Ďateľ.sk. Tóth ju požiadal, či by mohol na ňu napísať auto Hyundai. Povedal jej, že to bude služobné vozidlo, ale nepovedal, aký bude jeho účel.

10.13 - Kočner spochybňuje aj Turčekovu výpoveď. Tvrdí, že sú to "novinárske vyjadrenia bez dôkazov, len preto, aby naplnil obsah toho, čo sa od neho očakáva, aby sa zviditeľnil," reaguje Kočner.

10.11 - Turček hovorí, že jedným z najdôležitejším Kuciakovým článkom bol text o kauze Technopol. Na základe neho začali policajti vyšetrovať aj Kočnerova. Následne písal Kuciak aj o Donovaloch či o rezidencii Five Star Residence. Všetky tieto kauzy podľa Turčeka strhli veľkú mediálnu pozornosť na Kočnera.

10.01 - Turček povedal, že v máji 2018 videl Kočnerovo auto pred hotelom Zlatý kľúčik, ktorý vlastnia Bödörovci. Kočner sa tam mal stretnúť s Bödörom starším.

10.00 - "Jano bol jedným z prvých, kto písal o rodine Bödörovcov. Na základe jeho článkov je jasné, že ide o silnú oligarchickú skupinu," hovorí Turček o Kuciakovej práci.

9.58 - Turček vypovedal, že Jána a Martinu mal zabiť Marček so Szabóm na objednávku Andruskóa, ktorú mu zadala Alena Zsuzsová a ktorej to zadal Kočner. "Túto informáciu som mal z médií a z vlastnej redakcie," povedal Turček.

Vražde podľa Turčeka napomáhal aj Peter Tóth. Ďalší ľudia podľa neho mali záujem získať informácie o Kuciakovi, lebo sa im nepáčili jeho články.

9.57 - Číta sa zápisnica z výsluchu ďalšieho Kuciakovho kolegu Martina Turčeka.

9.53 - "Spoločnosť Inkasný servis nikdy nevlastnila žiadnu nehnuteľnosť. To je klamstvo, takto píšu slovenskí novinári," hovorí Kočner na niektoré Šmiralovej odpovede.

9.49 - K výpovedi sa vyjadruje Kočner. Nepáči sa mu priebeh výsluchu. Podľa Kočnera sa vyšetrovateľ mal spýtať, čo znamená, že bol agresívny a mal sa pýtať na podrobnosti. Tiež nerozumie, odkiaľ vedela Šmiralová, že si jej meno zapísal na papierik, keď si iba telefonovali. Podľa Kočnera to len ukazuje, že výsluch bol vedený tak, aby "sedel" do obžaloby.

9.45 - Šmiralová popísala Kuciakove články o Kočnerovi. Písal o jeho daňových podvodoch, napríklad v súvislosti s golfovým areálom v Báči. "Kočner mal pocit, že Ján Kuciak je ním posadnutý, keď o ňom toľko písal. Mohla to byť pomsta, ale neviem sa k tomu viac vyjadriť," povedala Šmiralová na otázku, čo hovorí na obžalobu Kočnera.

9.41 - Sudkyňa číta výpoveď Veroniky Šmiralovej, Kuciakovej blízkej kolegyne z portálu Aktuality.sk. Vyšetrovateľ sa jej pýtal, kedy sa zoznámila s Kuciakom, aký mali vzťah a či vedela o jeho práci. Uviedla, že z obžalovaných pozná len Mariana Kočnera. Aj Šmiralová písala o článkoch, ktoré sa ho týkali. Keď mu volala, bol agresívny. Žiadal ju, aby mu vyhláskovala svoje meno a on si ho zapísal na papierik.

9.34 - Prokurátor číta zápisnicu z výsluchu Rudohradského. Opísal policajtom, ako pracoval pri identifikácii auta z fotografií.

9.28 - Pre policajtov bolo dôležité vedieť, o aké auto presne ide, aby mohli ďalej pátrať po jeho majiteľovi. Na kamerových záberoch z Veľkej Mače nebolo celkom jasné, či ide o Citroën Berlingo alebo Peugeot Partner.

Citroën Berlingo, s ktorým Szabó a Marček prišli do Veľkej Mače, vlastnil Gabriel Szabó, otec Tomáša Szabóa. Ten nedávno zomrel.

9.12 - Prokurátor číta zápisnicu z výsluchu Martina Rudohradského. Rudohradský vypracoval posudok, ktorým jasne identifikoval a popísal auto, ktoré zachytili kamery vo Veľkej Mači. Rudohradský vo svojom posudku podrobne popísal časti, z ktorých sa auto Citroën Berlingo auto skladá a na základe čoho určil rok jeho výroby. Týmto autom sa Szabó a Marček vozili do Veľkej Mače.

9.04 - Súd pokračuje v dokazovaní a čítaní listinných dôkazov. Znova sa budú čítať zápisnice z výsluchov svedkov.

9.00 - Predsedníčka senátu Ružena Sabová otvára hlavné pojednávanie. Z obžalovaných prišiel len Marian Kočner.

PEZINOK/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti