Minister dopravy si obhliadol sever krajiny. Na stavenisku pri Žiline oznámil prekvapivú informáciu

BSC01429.JPG
Zdroj: TV Markíza

Na mieste bol aj šéf NDS.

Minister dopravy po prvý raz vo funkcii navštívil problematické diaľničné úseky na severe Slovenska a informoval o ďalších plánoch. Po obhliadke staveniska pri Žiline oznámil aj prekvapivú informáciu.

Úseky pri Žiline a na Liptove - 14-kilometrovú časť Hričovské Podhradie - Lietavská Lúčka majú spustiť tento rok. Aby to malo zmysel, je potrebné dokončiť aj križovatku s privádzačom. Počas výstavby sa však menil projekt a križovatku nestavajú ako súčasť úseku s tunelom Višňové, ale v rámci Hričovského Podhradia.

„Som celkom rozhorčený z toho, že nato, že to financuje NDS z vlastných zdrojov, tak tá stavba bude prakticky predražená dva až dva a pol násobne," uviedol minister dopravy Andrej Doležal.

Namiesto pôvodných približne 14 miliónov eur to bude podľa rezortu stáť až 30 miliónov.

„Od zajtrajšieho rána ide skutočne hĺbkový audit nielen na tie stavby, čo sme videli, lebo počúvam, že aj na iných budú problémy a budeme sa pýtať, kto bol za čo zodpovedný, veď to nie je normálne," ozrejmil generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Juraj Tlapa.

Úsek pri Žiline bude navyše po otvorení slúžiť iba pre osobnú dopravu. Nadväzovať má totiž na diaľnicu s tunelom Višňové, ktorá stále nie je dokončená. Doprava sa tak vleje do Žiliny a hrozil by dopravný kolaps.

Na vyľudnenom stavenisku vo Višňovom sa nepracuje už viac ako rok a podľa všetkého sa to zrejme tak skoro nezmení. Do konca roka chcú nájsť zhotoviteľa, ktorý tunel dokončí. Ak to stihnú, dostavba do troch rokov je vraj reálna.

„Je záujem, určite budeme mať z čoho vyberať. Som presvedčený, že v tom prvom kole bude tých ponúk veľa," doplnil Tlapa.

Ešte tento mesiac by sa mali robiť obhliadky tunela. Vtedy sa zrejme dozvieme aj to, v akom stave skutočne je.

Úrad povedal aj o plánoch s meškajúcou diaľnicou pri Ružomberku. S mestom podpíšu memorandum o spolupráci, v ktorom sa zaviažu, že diaľničiari zaplatia dopravné vetvy, ktoré sú nevyhnutné pre obchvat. Aj tento úsek chcú dokončiť do troch rokov.

„Aby sme umožnili zjazd nákladnej dopravy tzv. vratnými vetvami medzi Ružomberkom a Ivachnovou, tak aby nákladná doprava nezaťažovala mesto Ružomberok," uzavrel minister.


ŽILINA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrej doležal

Dôležité udalosti