Prepadá vás smútok a zlá nálada? Dodajte svojmu telu hormón šťastia

Potraviny potrebné pre vznik serotonínu v tele
Zdroj: Shutterstock.com

Za dobrú náladu vďačíme látke zvanej serotonín.

Hormón šťastia a dobrej nálady. Tak odborníci často označujú serotonín, látku, ktorá je schopná zo zlej nálady vykúzliť lepšiu. Ak teda v karanténe prepadáte pochmúrnym myšlienkam a pociťujete úzkosť či depresívne stavy, zrejme by ste mali zvýšiť jeho hladinu v tele.

Serotonín sa tvorí v nervových bunkách a na jeho vznik je potrebná aminokyselina zvaná tryptofán. Ide o esenciálnu aminokyselinu, čo znamená, že sa v tele nedokáže sama vytvoriť. Musíme ju jednoducho prijať v strave. Nachádza sa v banánoch, orieškoch, semienkach, hydinovom mäse, rybách, mlieku, tvarohu, quinoe a v goji, teda v plodoch kustovnice čínskej.

Zdroj: Shutterstock / Yulia Furman

Podľa Elizabeth Somerovej, registrovanej dietetičky, je ďalšou nesmierne dôležitou látkou pre vznik serotonínu kyselina listová, ktorá sa nachádza v zelenej listovej zelenine ako je napríklad špenát, brokolica, mangold, špargľa, ružičkový kel a rôzne šaláty.

Vedci pred časom skúmali ľudí s depresívnymi stavmi. Ich štúdia dokázala, že v strave týchto jedincov bol výrazne nižší príjem kyseliny listovej, teda vitamínu B9, v porovnaní s osobami, ktoré depresiami netrpeli.

Okrem zvýšeného rizika depresie je nízky príjem kyseliny listovej spojený aj s únavou a problémami s pamäťou.

Zdroj: Shutterstock / Olivier Tabary

Somerová preto odporúča konzumovať najmenej 400 mikrogramov kyseliny listovej denne, čo je množstvo nachádzajúce sa v jeden a pol šálke speneného špenátu. Fazuľa, hrach, šošovica, avokádo a jahody sú ďalším bohatým zdrojom kyseliny listovej.

Ak teda pociťujete zlú náladu, skúste si pripraviť zdravý a ľahký obed. Napríklad taký losos so speneným špenátom je výborná voľba. Pochmúrne myšlienky zaženiete vďaka zaujímavej aktivite a svojmu telu doprajete aj bohatú dávku látok dôležitých pre tvorbu zázračného serotonínu.

Čítajte viac: Dlhé týždne na nečakanom home office. Koučka popísala, čo robiť, aby ste úplne nevyhoreli

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti