Taxikári bez cestujúcich vyžijú len ťažko. Snažia sa preto zmeniť systém

17 NZ Tazky zivot taxikarov.transfer_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: TV Markíza

Dohodnúť by chceli rozumnú celoplošnú cenovú reguláciu.

Ak im dovolia jazdiť, chcú si pýtať viac. Viaceré taxi služby plánujú zdvihnúť ceny. Doteraz vraj jazdili za úplne minimum a práve preto počas pandémie koronavírusu živoria.

Vodič taxíka by mal svoje vozidlo používať v týchto dňoch buď na súkromné účely alebo rozvoz tovaru.

Texikári tvrdia, že z tohto spôsobu fungovania nevedia vyžiť. Väčšina má finančnú rezervu asi na mesiac, niektorí si ale neušetrili nič. Pripisujú to tomu, že jazdili za minimum a to by chceli po novom zmeniť.

"Keby štát určil sadzbu jazdného na kilometer, ktorá by sa dodržiavala a vyžil by z toho aj ten taxikár aj by si vedel poplatiť svoje veci čo sa týka vozidla a poistiek tak si myslím, že by to úplne inak fungovalo," hovorí Adrián Selčík taxislužby v Nových Zámkoch.

Čítajte viac: Už sa ozývajú aj taxikári. Odkazujú, že sú na pokraji krachu

Podľa našich informácií zarábali taxikári v Nových Zámkoch od 500 do 800 eur mesačne. Pričom za jednu trasu mestom si pýtali euro 50 ale aj dve eurá.

Dohodnúť by chceli rozumnú celoplošnú cenovú reguláciu. "To znamená aby to neboli extrémy vozenia za 50 centov a podobne za euro a na druhej strane aby to neboli extrémy, že sa niekto ozve, že za 10 kilometrov 100 eur," uviedol Branislav Masár, prezident Asociácie taxi SR.

Samozrejme, aj medzi nami taxikármi sa nájdu poctiví aj nepoctiví, myslí Branislav Masár, prezident asociácie taxi SR.

Viac sa dozviete v reportáži Mareka Šilhavíka.


NOVÉ ZÁMKY/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti