Pre exšéfa štátnych rezerv Kičuru žiadajú väzbu. O jeho osude dnes rozhodne Ústavný súd

Skladník počas mikrospánku.
Zdroj: Marian Lechan

Kajetána Kičuru obvinili z prijímania úplatku.

Bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru obvinili z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Prokurátor podal návrh na vzatie do väzby. Kičura je stále sudcom, aj keď má pozastavený výkon funkcie, s väzbou musí najprv súhlasiť Ústavný súd. Ten by mal zasadať dnes (22.4.) o 15.00 h. V prípade súhlasu bude ešte rozhodovať Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

„Dňa 21.04. 2020 vo veci s názvom "REZERVY" bolo vznesené obvinenie JUDr. K. K. za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a úkony smerujúce k náležitému objasneniu skutkového stavu v predmetnej veci nie je možné poskytnúť ďalšie informácie," uviedla polícia na svojom Facebooku.

Národná kriminálna agentúra v utorok (21. 4.) ráno zasahovala v rámci akcie Rezervy v Žilinskom a Banskobystrickom kraji. Stalo sa tak v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou z prostredia Správy štátnych hmotných rezerv. Domová prehliadka súvisela s podozreniami z machinácií pri verejnom obstarávaní.

NAKA zobrala bývalého riaditeľa rezerv Kajetána Kičuru z rodinného domu v Čadci, krátko po 10.30 h, na výsluch do Bratislavy, kde prišiel krátko pred 14.00 h. Nie je vylúčené, že v cele predbežného zadržania môže stráviť aj noc.

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Pri rannej razii na Kysuciach boli aj jeho manželka a deti, podľa našich informácií bývalý šéf rezerv s políciou spolupracoval. Okrem počítača a písomností zobrali Kičurovi aj mobilný telefón.

Bývalý štátny úradník a kamarát Roberta Fica pochádza z Kysúc a žil tam až do svojho vymenovania do vysokej úradníckej funkcie.

Kičura, ktorý má pozastavený výkon sudcu a neuvažuje o návrate do talára, sa vlani uchádzal o post sudcu ÚS súdu.


NAKA ešte v marci začala "ex offo" trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) 22. marca po kontrole na SŠHR poznamenal, že vtedajší predseda SŠHR SR Kajetán Kičura nemá dôveru vlády. Následne 24. marca vláda na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) Kičuru z funkcie predsedu SŠHR odvolala. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Kičura odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ale aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

Podľa informácií Denníka N v súvislosti s vyšetrovaním Kičuru zadržala NAKA aj konateľa firmy ZVS technology z Novej Dubnice.

"Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v tejto chvíli bližšie informácie nie je možné poskytnúť," uviedla polícia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk- aktual.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kajetán Kičura

Dôležité udalosti