Gastrolístky alebo hotovosť? Vláda si naplánovala zásadnú zmenu

aplikacia_tvnoviny.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk

Zamestnávatelia ani ekonóm nie sú z tohto riešenia veľmi nadšení.

Gastrolístky alebo hotovosť? Dlhoročný spor medzi týmito dvoma možnosťami v najbližšej dobe zrejme opäť ožije. V Programovom vyhlásení vlády totiž nový kabinet chce tento systém pozmeniť.

„Zamestnancom umožníme vybrať si medzi gastrolístkami a finančným príspevkom na stravu," píše sa vo vládnom programe.

Určite nejde o žiadne prekvapenie, keďže tento postup už súčasní vládni politici dlhoročne presadzovali aj v opozícii.

„Ľudí je potrebné zbaviť tejto otravnej povinnosti. Ľudia nie sú hladní len vtedy, ak majú stravný lístok. Stravovať sa budú rovnako," uviedol líder OĽaNO Igor Matovič ešte v máji 2016.

Problém vraj vyrieši elektronizácia lístkov

Zamestnávatelia takúto zmenu kritizujú. Podľa nich by priniesla zvýšenú byrokraciu a náklady. Vo firme by tak mohli vzniknúť až tri rôzne formy poskytovania benefitu, a to papierová, elektronická a hotovostná, čo považujú za najhoršie možné riešenie.

„Viac ako milión zamestnancov, ktorí dostávajú príspevok vo forme stravných lístkov, si bude môcť povedať teoreticky aj viackrát za rok, že chce hotovosť alebo prípadne sa následne vrátiť späť k lístkom," upozorňuje Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Zmena sa podľa asociácie môže dotknúť aj podnikov, ktoré zabezpečujú stravovanie zamestnancov vlastným stravovaním, teda v tzv. kantínach.

„Náklady na kantínu závisia od počtu zamestnancov, ktorí sa v nej stravujú. Dostať príspevok v hotovosti môže byť pre desiatky tisícok zamestnancov zaujímavé, keďže tieto peniaze môžu použiť aj na iné účely ako stravovanie. Ak by sa však značná časť zamestnancov v podniku rozhodla pre peňažný príspevok, zamestnávateľom by sa výrazne predražilo stravovanie ostatných zamestnancov v kantíne," tvrdia zamestnávatelia.

Riešením byrokratickej záťaže súvisiacej so stravným preto podľa nich môže byť elektronizácia príspevku.

„Odstránila by sa tak administratívna záťaž spojená so spracovaním papierovej formy príspevku a nezaviedla by sa záťaž pridaním ďalšieho paralelného systému, ako by to bolo v prípade hotovosti," dodali zamestnávatelia.

PMÚ už roky odporúča stravné lístky zrušiť, varuje pred kartelmi

Aj ekonóm SAV Vladimír Baláž považuje tento návrh za zmätočný a vláda by sa mala rozhodnúť pre jedno alebo pre druhé. Inak dva paralelné systémy sú zbytočné a ešte aj škodlivé.

„Zákon hovorí, že zamestnávateľ musí prispieť alebo zabezpečiť stravu, teda zamestnanec dostane gastrolístok alebo sa chodí najesť do jedálne. Keď sa však toto zruší, tak sa nebude dať kontrolovať, ako a koľko zamestnávateľ prispel na stravu. Či mu naozaj zvýšil plat, a ak zvýšil, dokedy to potrvá. Myslím si, že po čase sa na to úplne zabudne, a keď sa bude zamestnancovi po čase meniť mzda, tak už nebude vedieť, či ten príspevok na stravu vlastne dostáva alebo nie," uviedol Baláž.

„Ja by som bol skôr za to, aby gastrolístky zostali. Samozrejme, nie v papierovej forme, ktorá je nepraktická a aj drahá, ale v elektronickej forme," dodal.

Na druhej strane Protimonopolný úrad už koncom roku 2015 odkázal štátu, aby stravné lístky zrušil. V tomto systéme vidí veľký potenciál kartelových dohôd.

„V kontexte tohto prípadu a na základe jeho výsledkov sme sa rozhodli osloviť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, aby zvážilo ďalšie nastavenie a fungovanie tohto (poukážkového) systému. Rozhodli sme sa pre tento krok z viacerých dôvodov," uviedol v tom čase vtedajší podpredseda PMÚ Radoslav Tóth.

Prečítajte si tiež:

Hlavným dôvodom je podľa neho skutočnosť, že hospodárska súťaž na príslušnom trhu (gastrolístkov) úplne zlyhala.

„Myslíme si, že tento trh je aj do budúcna veľmi náchylný na ďalšie kartely," zdôraznil.

Téme sa na Instagrame venoval aj Viktor Vincze. TU si to môžete pozrieť.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Gastrolístky

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.