Škriabe vás v hrdle? Nemusíte hneď utekať k lekárovi, pomôže aj domáca medicína

prieskum opatrenia.jpg
Zdroj: Shutterstock / Africa Studio

Za pár minút si viete doma vyrobiť účinné cmúľacie tablety bez toho, aby ste utekali do lekárne.

Slnečné lúče hrejú čoraz častejšie, no teploty ešte občas klesnú, a tak môže byť počasie v týchto dňoch zradné. Ak vás ale predsa začalo dráždiť v hrdle a nechce sa vám po tablety do lekárne, vyrobiť si ich môžete aj doma.

Postačí vám k zopár ingrediencii a chvíľka času. Pripravte si:

  • 1/2 šálky cukru
  • 1/4 šálky vody
  • 1/2 čajovej lyžičky mletého zázvoru (môže byť aj čerstvá strúhaný)
  • 1/2 čajovej lyžičky mletého klinčeka (alebo 3-4 celé kusy klinčeka)
  • 1 polievková lyžica citrónovej šťavy
  • 1 polievková lyžica medu

Cukor varte vo vode pri strednej teplote. Pridajte citrónovú šťavu, zázvor a klinčeky. Zmes varte asi 20 minút. Keď je zmes dostatočne hustá, môžete ju odstaviť z tepla. Ak ste použili celé klinčeky, vyberte ich zo zmesi. Potom pridajte ešte lyžicu medu a všetko dôkladne premiešajte. Na plech vystlaný papierom pomocou lyžice nakvapkajte zmes vo veľkosti cmúľacích tabliet a nechajte vychladnúť. Po zatuhnutí a vychladnutí môžete tablety posypať cukrovým práškom a skladovať na tmavom a chladnom mieste.

Zázvor obsahuje látku zvanú gingerol, ktorá má silné protizápalové a antioxidačné účinky. Rovnako uvoľňuje bolesť svalov. Citrón zase obsahuje veľké množstvo vitamínu C, ktorý podporuje imunitu. Klinčeky sú známe vďaka svojmu dezinfekčnému účinku. Okamžite teda v hrdle ničia baktérie. Med má antibiotické účinky, pôsobí protizápalovo a upokojujúco zároveň.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, lm

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti