Prokurátor navrhuje Kičuru väzobne stíhať, súhlasí s tým aj Čižnár

17 MI Vrazda.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR - František Iván

Rozhodovať bude ústavný súd, pretože exšéf rezerv má pozastavený výkon funkcie sudcu.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry obvinil v utorok (21. 4.) bývalého šéfa správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Zároveň v stredu (22. 4.) predložil generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi žiadosť o vydanie súhlasu na vzatie do väzby. Ten sa s týmto návrhom stotožnil a zaslal ho ÚS SR.

"Prokurátor ÚŠP vydal 21. apríla súhlas na zadržanie troch osôb v súvislosti s podozrením z korupčnej trestnej činnosti súvisiacej s činnosťou SŠHR. Všetky tri osoby polícia včera zadržala. Následne po ich vypočutí bola jedna osoba prepustená zo zadržania a voči jednej osobe následne vzniesol prokurátor ÚŠP obvinenie za podozrenie z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti," dodala hovorkyňa ÚŠP.

Téme sme sa venovali TU: Pre exšéfa štátnych rezerv Kičuru žiadajú väzbu. O jeho osude dnes rozhodne Ústavný súd

Obvinenie voči Kičurovi musel vzniesť prokurátor ÚŠP a nie polícia, keďže ide o sudcu Okresného súdu v Čadci, ktorý má aktuálne prerušený výkon funkcie.

Zároveň o prípadnom návrhu na jeho väzobné stíhanie, teda o žiadosti Čižnára, môže rozhodnúť len ústavný súd.

Ten už dostal žiadosť generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby obvineného Kičuru. "Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan zvolal na 15.00 h neverejné zasadnutie pléna, ktoré vec prerokuje a rozhodne, pričom umožní osobe, ktorej sa žiadosť týka, aby sa k nej vyjadrila," informovala hovorkyňa súdu Martina Ferencová.

Žiadosť generálneho prokurátora bola podľa hovorkyne doručená o 13.50 h. Vec bola náhodným elektronickým prideľovaním spisov pridelená sudcovi spravodajcovi Ladislavovi Duditšovi.


Obvinili aj podnikateľ Salavu

Hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka v stredu informoval, že vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry v rámci akcie Rezervy vzniesol obvinenie ďalšej osobe.

Ide o podnikateľa zadržaného podnikateľa Miroslava Salavu. Vyšetrovateľ súčasne vo veci spracoval podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby na osobu Kičuru. "Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie v tejto chvíli ďalšie informácie nie je možné poskytnúť," uviedol Slivka.

NAKA v utorok (21. 4.) od rána zasahovala na strednom Slovensku. V Žilinskom a Banskobystrickom kraji vykonávala zaisťovacie úkony v súvislosti s korupčnou trestnou činnosťou z prostredia štátnych. V rámci akcie mala aj v dome Kajetána Kičuru realizovať domovú prehliadku.

NAKA ešte v marci začala "ex offo" trestné konanie pre medializované informácie o pochybeniach SŠHR pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) 22. marca po kontrole na SŠHR poznamenal, že Kajetán Kičura nemá dôveru vlády.

Následne 24. marca vláda na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) Kajetána Kičuru z funkcie predsedu SŠHR odvolala. Dôvodom boli pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu. Kičura odmietol obvinenia súvisiace s uzavretím zmlúv SŠHR, ale aj podozrenia spojené s dvoma bytmi, ktoré kúpil jeho syn.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme ústavný súd

Dôležité udalosti