Tešíte sa z nízkych cien benzínu? V okolitých krajinách sú výrazne nižšie. Tu je vysvetlenie prečo

Odborník hovorí, že za to môžu dve skutočnosti.

Ceny pohonných hmôt sa momentálne pohybujú na historických minimách a nie je vylúčené, že pôjdu ešte nadol. Za priaznivých podmienok možno prelomia aj psychologickú hranicu, a to jedno euro za liter benzínu.

Napriek tomu, že slovenskí motoristi tankujú výrazne lacnejšie, oproti okolitým krajinám sme najdrahší.

Napríklad v Maďarsku sa priemerná cena benzínu priblížila k osemdesiatim, v Poľsku padla zas pod deväťdesiat centov za liter. Motoristi lacnejšie natankujú aj v Rakúsku, pričom u našich západných susedov je životná úroveň násobne vyššia.


Odborník vysvetľuje, že za to môžu dve skutočnosti.

„Hlavným dôvodom je vyššia spotrebná daň. Čiastočne je to potom spôsobené i trochu vyššími maržami distribučného reťazca," vysvetlil komoditný analytik investičnej spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ak by sme sa teda chceli dostať na ceny susedných krajín, tak by vláda musela upraviť zdanenie. To však v čase krízy zrejme neprichádza do úvahy, keďže by išlo o enormný výpadok financií zo štátneho rozpočtu.

„Zároveň by sa muselo zlepšiť konkurenčné prostredie medzi čerpacími stanicami a rafinériami, ktoré na slovenský trh dodávajú pohonné hmoty," doplnil na záver Tomčiak.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti