Na Zemplíne sa triasli domy, praskali múry a padali predmety

Škody po zemestrasení v 8. Základnej škole v Michalovciach, ktoré nám ukázala ekonómka školy.
Zdroj: Vladimír Bučko

Epicentrum zemetrasenia bolo asi kilometer južne od Zemplínskej šíravy.

Zemetrasenie vystrašilo v noci ľudí na východe. Triasli sa domy a padali predmety. Seizmológovia potvrdili stredne silné otrasy. Vedci zatiaľ evidujú viac ako 300 makroseizmických dotazníkov.

Nočné zemetrasenie zachytila aj kamera v jednom z michalovských podnikov, kde padal na zem riad. Ľudia sa budili zo spánku, počuli akési buchnutie a potom chvenie. Niektorým to pripomínalo ranu ako z dela.

Otrasy vystrašili hlavne ľudí v panelákoch. Tí na najvrchnejších podlažiach sa do svojich bytov nechceli vrátiť. Niekde popraskali múry.

Poškodené steny mali v piatok (24. 4.) ráno aj v jednej z michalovských základných škôl. Opadanú omietku našli aj na jednej z chodieb. V stene ostala trhlina. „Popraskali múry, tam kde sú pospájané, budova je staršia, tak sa to prejavilo," povedal riaditeľ Slávko Pavolko.

Zdroj: Vladimír Bučko

Epicentrum zemetrasenia bolo asi kilometer južne od Zemplínskej šíravy, medzi obcami Zalužice a Lúčky, v hĺbke 16,5 kilometrov. Seizmológ zo SAV Kristian Csicsay potvrdil, že zemetrasenie malo lokálnu magnitúdu 3,4.

Aj keď ľudí otrasy poriadne vystrašili, podľa odborníka zemetrasenia na Zemplíne nie sú ničím výnimočným. Seizmológovia ich zaznamenávajú každý rok, ale sú väčšinou slabšie. Ľudia si ho naposledy všimli aj pred piatimi rokmi vo Vinnom.

Podľa odborníkov je Vihorlat vyhasnutá sopka. A otrasy tu spôsobujú podzemné pohyby tektonických dosiek. Najviac škôd napáchali pred 17 rokmi v obci Jasenov.

Reportáž spracoval Vladimír Bučko.

 

Zemetrasenie Michalovce ešte som také nezažil

Uverejnil používateľ Adrian Kontra Štvrtok 23. apríla 2020

ZDROJ: Adrian Kontra

MICHALOVCE/tvnoviny.sk, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zemplínska Šírava

Dôležité udalosti