Pellegrini kritizuje zákaz nakupovania seniorov mimo vyhradených hodín, hovorí o diskriminácii

Lekárka Ai Fen
Lekárka Ai Fen Zdroj: TASR

Apeluje tak na premiéra a hlavného hygienika, aby nariadenie upravili.

Podpredseda parlamentu a expremiér Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) i hlavného hygienika Jána Mikasa, aby ešte v piatok upravili nariadenie týkajúce sa vyhradeného času na nákup pre seniorov nad 65 rokov.

Opatrenie považuje za diskriminačné napríklad aj pre pracujúcich dôchodcov, keď zakazuje nakupovať seniorom mimo vyhradeného času. Pokiaľ nedôjde k náprave, je pripravený obrátiť sa na parlamentný ústavnoprávny výbor a prípadne aj Ústavný súd SR.

Pellegrini kritizoval, že sa opatrenie posunulo z odporúčaní na zákazy, pretože seniori podľa neho majú zákaz nakupovať v iných časoch ako v pracovných dňoch medzi 9.00 a 11.00 h.

"V inom čase je osobám nad 65 rokov zakázané tieto prevádzky navštevovať a týmto prevádzkam zakázané osoby nad 65 rokov obsluhovať. Prešli sme z odporúčacej roviny do roviny zákazov. Opatrením jedného z úradov sme zo seniorov spravili občanov druhej kategórie a zásadným spôsobom obmedzili ich možnosť zabezpečiť si ich základné potreby," skonštatoval na piatkovej tlačovej konferencii.

Dodal, že mimo vyhradených časov sa podľa opatrenia môžu seniori vyskytnúť len na benzínových pumpách a v lekárňach.

Pellegrini uznáva oprávnenosť chrániť tých najzraniteľnejších, predošlé opatrenia podľa neho chválili aj seniori. Očakáva však korigovanie tohto opatrenia. Poukázal na to, že na Slovensku ešte pracuje vyše 250-tisíc dôchodcov, ktorí si nemôžu ísť cez pracovný týždeň doobeda nakúpiť. Mnohí z nich podľa expremiéra pracujú v prvej línii, či už ako lekári alebo predavači.

Čítajte viac: Kedy si má ísť nakúpiť pracujúci dôchodca? Zákaz už kritizuje aj ombudsmanka

Podpredsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska Valéria Pokorná na tlačovej konferencii skonštatovala, že dôchodcovia sa cítia ukrivdení, majú pocit, že sa dostávajú do izolácie a vidí tiež problém pre pracujúcich dôchodcov.

V súvislosti s opatrením Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktoré sa týka plošného zákazu nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín sa na vládu obrátila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková ešte vo štvrtok (23. 4.) uviedla, že aktuálne platný vyhradený nákupný čas pre seniorov nad 65 rokov stanovili vzhľadom na postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok - predpokladá sa zvýšený pohyb ľudí na verejnosti, čo pre seniorov predstavuje vážne riziko.

Račková tiež spresnila, že epidemiológovia budú v týchto dňoch pozorne sledovať, ako sa postupné uvoľňovanie činnosti prevádzok odzrkadlí na šírení ochorenia COVID-19 v populácii.

Igor Matovič na prípadnú zmenu opatreni reagoval v piatok. Pripomenul, že ÚVZ prijalo toto rozhodnutie na základe konzília odborníkov v pláne Niečo za niečo. "Rozhodnutie hlavného hygienika chápem. Ak nastane akákoľvek zmena, bude len na základe posúdenia veci," dodal.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchod

Dôležité udalosti