Justíciu čaká výrazná reforma. Pozreli sme sa na konkrétne návrhy zmien

Justícia - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Vláda považuje reformu za jednu zo svojich top priorít.

Našu justíciu čaká výrazná reforma. Sľubuje ju nová vláda vo svojom programovom vyhlásení. Vzniknúť by mal nový súd, prekresliť chcú súdnu mapu a sudcov čakajú previerky majetkov. Pribudnúť by mali aj nové trestné činy. Ústavné zmeny plánuje ministerka spravodlivosti Mária Kolíková presadiť aj v súdnej rade.

Súdna rada je kľúčovým hráčom v našej justícii. Sudcov vyberá, kontroluje i rozhoduje o disciplinárkach. Nová vláda chce presadiť, aby sa do rady dostalo viac sudcov z regiónov.

„Sudcovia si budú voliť svojich zástupcov po krajoch, bude to aj pre nich reprezentatívne," uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Súvisiaci obsah

Súdna rada má dostať aj novú povinnosť preveriť majetky všetkých sudcov aj ich rodinných príslušníkov. Vláda chce zreformovať aj voľbu ústavných sudcov, aby sa už neopakoval chaos a množstvo zmarených volieb spred roka.

„Aby nám politická reprezentácia neobsadila väčšinu ústavného súdu," doplnila Kolíková.

Ak chcú trestne stíhaného sudcu posadiť do väzby v súčasnosti, musí to najprv odobriť ústavný súd až potom špecializovaný súd, ako to bolo v prípade Moniky Jankovskej a spol. Túto výhodu plánujú obvineným sudcom zobrať.

Jedna vec je trestné stíhanie druhá disciplinárne prehrešky sudcov, v tomto smere rozhodovanie disciplinárnych senátov nebolo podľa mnohých ideálne, aj preto prichádza vláda s návrhom zriadenia najvyššieho správneho súdu, ktorý by riešil prešľapy nielen sudcov ale aj prokurátorov či notárov.

Zmeny sľubujú aj pri zaistení majetku, aby sa neopakovali prípady ako tomu bolo napríklad v kauze Bašternák, keď odsúdený daňový podvodník stihol väčšinu majetku prepísať na príbuzných.

Viac sa dozviete z reportáže Reného Medzihradského

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

 

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Justícia

Dôležité udalosti