Vláda schválila členov súdnej rady a navrhla odvolať šéfku úradu na ochranu osobných údajov

O krokoch informovala ministerka spravodlivosti.

Vláda na svojom nedeľnom zasadnutí schválila Juraja Klimenta a Evu Mišíkovú za členov Súdnej rady SR. Vládny kabinet mal vymenovať troch členov, nateraz jedno miesto zostáva neobsadené.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na brífingu po skončení vlády poznamenal, že vláda bude menovať aj tretieho člena súdnej rady. Podľa jeho slov by k tejto voľbe mohlo dôjsť počas budúceho týždňa. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) tvrdí, že je dobré, že nominácie na členov súdnej rady sú dlhé. Súdnu radu podľa jej slov vnímajú ako kľúčovú inštitúciu.

Kolíková poznamenala, že čo sa týka nominantov vlády aj parlamentu do súdnej rady, všetci sa hlásia k reformnej justícii. Priznala, že pri nominácii sudcu Klimenta do súdnej rady nehlasovala. Nemá však k nemu žiadne výhrady. "Je to osoba, pri ktorej nemôžem mať žiadne pochybnosti o jeho morálnej a odbornej zdatnosti," uviedla šéfka rezortu spravodlivosti. V súvislosti s Mišíkovou Kolíková uviedla, že je na mieste, aby v súdnej rade bola. Matovič poznamenal, že Mišíková aj Kliment sú nominantmi hnutia OĽaNO.

Funkčné obdobie členov Súdnej rady SR je päť rokov. Všetci traja členovia súdnej rady, ktorí boli vymenovaní vládou, sa vzdali svojich funkcií 23. marca a ich funkcie zanikli. Z toho dôvodu sa vymenovali noví členovia.

Poslanci parlamentu zvolili vo štvrtok (23. 4.) za členov Súdnej rady SR advokáta Andreja Majerníka, bývalého predsedu Ústavného súdu SR Jána Mazáka a sudkyňu Alenu Svetlovskú. V pondelok (27. 4.) budú členovia Súdnej rady SR opäť voliť predsedu Najvyššieho súdu SR. Vyberať budú z dvoch kandidátov, o post sa uchádzajú sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta.

Vláda tiež navrhuje odvolať šéfku Úradu na ochranu osobných údajov SR

Vláda navrhuje odvolať Soňu Pőtheovú z funkcie predsedníčky Úradu na ochranu osobných údajov (ÚOOÚ) SR. Rozhodla o tom na nedeľnom rokovaní. O návrhu bude rozhodovať parlament.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) návrh odôvodnila tým, že sa možno domnievať, že predsedníčka úradu nebola pri výkone svojej právomoci nezávislá a konala v prospech obžalovaného Mariana K. Podľa zákona o ochrane osobných údajov má byť pritom predseda úradu pri výkone svojej funkcie nezávislý a nesmie byť pri plnení svojich úloh a výkone svojich právomocí pod vonkajším vplyvom.
 

"Uvedomujeme si, že predsedníčka úradu by skončila v priebehu mája, ale máme za to, že je veľmi dôležité prijať takéto rozhodnutie, a tým dať jasne najavo, že jej konanie je vo vážnom rozpore s jej povinnosťami a takéto konanie je neakceptovateľné. Preto je tento návrh dôvodný a je dôvodné ho podať teraz," povedala Kolíková.

Ministerka poukázala aj na zistenia ombudsmanky Márie Patakyovej, ktorá konštatovala porušenie práva na slobodu prejavu, základných princípov správneho konania a dobrej verejnej správy. Úrad novinárom hrozil pokutou desať miliónov eur, pokiaľ mu nevyzradia svoj zdroj.

Odvolanie Pőtheovej odporučil vláde aj parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny po prerokovaní zistení verejnej ochrankyne práv v súvislosti s postupom úradu pri získavaní informácií od Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku.

ÚOOÚ ešte vlani vyzval viaceré inštitúcie a subjekty na súčinnosť v súvislosti s nahrávkou z kancelárie bývalého generálneho prokurátora. So žiadosťou sa obrátil na Generálnu prokuratúru SR, Ministerstvo vnútra SR, políciu, ale aj server investigace.cz, ktorý nahrávku zverejnil. ÚOOÚ to odôvodnil tým, že ide len o výzvu na súčinnosť a bežný postup. Nahrávku z kancelárie vtedajšieho šéfa slovenskej prokuratúry zverejnil server investigace.cz koncom októbra 2019.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Súdna rada

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.