Súdna rada odložila voľbu predsedu Najvyššieho súdu

0305_SUPERSTAR_03_05_P50_Ne_20_30__12.mp4
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Kandidátmi ostávajú Ivan Rumana a Ján Šikuta.

Súdna rada sa rozhodla odložiť voľbu predsedu Najvyššieho súdu na 11. mája. Kandidátmi naďalej ostávajú Ivan Rumana a Ján Šikuta. Najvyšší súd nemá predsedu od októbra minulého roka.

Dôvodom je, že nemali noví členovia menovaní vládou a parlamentom dostatok času na naštudovanie materiálov.

Počas diskusie otvoril nový člen Súdnej rady Juraj Kliment otázku o tom, či nie je na mieste voľbu a samotné zasadnutie odročiť. Ako dôvod uviedol fakt, že si noví členovia nestihli naštudovať materiály, ktoré niektorým členom neboli ani doručené.

„Nie som dostatočne oboznámená s tým, o čom mám hlasovať. Mne by to veľmi pomohlo, aby som mohla zodpovedne vo veci rozhodnúť," uviedla na margo odročenia advokátka a bývalá prokurátorka Eva Mišíková. Tá bola do Súdnej rady zvolená v nedeľu (26. 4.) spolu s Klimentom, čiže si materiály zasadnutia nestihli naštudovať.

Zdroj: TASR

Odročenie kritizovala sudkyňa Marcela Kosová, ktorá pripomenula, že Súdna rada je dlhodobo kritizovaná odbornou i laickou verejnosťou za neschopnosť zvoliť od jesene minulého roku nového predsedu NS SR. Napokon za odročenie hlasovalo všetkých 16 prítomných členov Súdnej rady.

Reakcie po rokovaní

Situácia, keď sa bude musieť opätovne odročiť voľba predsedu NS a riadne zasadnutie Súdnej rady, sa môže v máji zopakovať. Myslia si to predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková, ako aj členka Súdnej rady Marcela Kosová, vzhľadom na to, že vláda môže ďalšou nomináciou opätovne zdržiavať. Novinárom to uviedli v pondelok po odročení zasadnutí.

„Súdna rada by mala byť funkčná, lebo naozaj rozhoduje o závažných otázkach, a preto každé posúvanie termínov rokovaní je na úkor výkonu súdnictva. Na druhej strane, je to silný argument zo strany nových členov Súdnej rady, ktorí naozaj tým, že boli zvolení len deň pred zasadnutím, objektívne nemali možnosť sa oboznámiť so všetkými materiálmi,“ myslí si Praženková.

Reaguje tak na Klimenta a Mišíkovú, ktorí žiadali odročenie pretože sa nemohli včas oboznámiť s materiálmi na zasadnutia, ktoré boli v pondelok dve. Prvé sa týkalo výlučne voľby predsedu NS, druhé zahŕňalo 25 bodov programu aj o personálnych otázkach na momentálne viacerých poddimenzovaných súdoch. Opätovná voľba predsedu NS SR sa očakáva 11. mája, kam sa presunulo aj niekoľko bodov programu riadneho zasadnutia. Ostatné body programu boli odročené na 25. mája.

Vnímam to ako nešťastné pritom, že sa deklaruje sfunkčnenie justičného systému a Súdnej rady a v zásade to dopadlo presne naopak,“ uviedla na margo odročenia členka Súdnej rady Marcela Kosová. Varuje spolu s predsedníčkou, že sa situácia môže zopakovať. Súdnej rade chýba ešte tretí nominant za vládu, na ktorom sa kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) zatiaľ nezhodol. Nová voľba predsedu NS SR je naplánovaná na 11. mája. Ak v najbližších dňoch vláda ďalšieho člena nezvolí a urobí tak až bližšie k termínu zasadnutia, mohol by sa taktiež odvolávať na právo naštudovať si materiály rokovania, a voľbu predsedu NS SR by tak museli znova odročiť. „Naša snaha je, aby sme konečne toho predsedu zvolili, a preto sme taký termín určili,“ vysvetlila Kosová.

Na post predsedu Najvyššieho súdu kandidujú sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta. Rumanu navrhlo ako predsedu pôvodne 12 členov Súdnej rady, na úspešné zvolenie potrebuje desať hlasov. To, že ho navrhli samotní členovia Súdnej rady, ktorí ho aj následne môžu zvoliť, označila jedna z členiek Súdnej rady Elena Berthotyová za „kartelovú dohodu“. Šikuta, ktorého navrhla Sudcovská rada Okresného súdu Bratislava III, sa v predchádzajúcich voľbách o post predsedu NS SR uchádzal neúspešne.

Počas diskusie sa otvorila aj možnosť presunutia piateho zasadnutia Súdnej rady, ktoré má naplánovaný začiatok taktiež v pondelok dopoludnia, opätovne z dôvodu nemožnosti si adekvátne materiály naštudovať. Piate zasadnutie má v programe 25 bodov, rokovania Súdnej rady trvajú bežne do večerných hodín.BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Najvyšší súd

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.