Veľký test tresky v majonéze: Tu zistíte, ktorá je najlepšia

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Pepeelson/shutterstock.com

V spotrebiteľskom teste zisťovali, ktoré sú skutočné a ktoré tzv. sleďovky.

Azda každý z nás pozná odpoveď na otázku - Čo si mal na desiatu? Desať deka tresky a  dva rožky. Tento obľúbený výrobok, ktorého história siaha až do polovice minulého storočia, pozná zrejme každý Slovák. Nikde inde vo svete ju nekúpite a už niekoľko generácií je doslova našou národnou špecialitou.

Prvé zmienky o výrobe tresky v majonéze pochádzajú z roku 1954, pričom sa začala vyrábať vo všetkých závodoch národného podniku Ryba, teda v Žiline, v Bratislave a v Košiciach.

„Podľa najstaršej štátnej normy z apríla 1958 vieme, že sa musela vyrábať výlučne z mrazených tresiek. Svalovina týchto rýb patrí medzi tie najkvalitnejšie. Ich podiel v majonéze so zeleninou bol vtedy 50 percent. Ryba sa tepelne spracováva, následne sa mäso "rozkutruje" a premieša s jemne nasekanou zeleninou a majonézou," informoval predseda Asociácie spotrebiteľov Slovenska Miloš Lauko.

Priblížil, že po revolúcii prestali byť štátne normy na potraviny záväzné, a to sa často prejavovalo v znižovaní kvality. Nevyhla sa tomu ani treska v majonéze a došlo k poklesu obsahu rybacieho mäsa. Tento negatívny jav sa za posledné roky zmenil a niektorí výrobcovia sa vracajú k pôvodnej receptúre, a teda aj vyššiemu obsahu mäsa.

Zdroj: koláž TV Markíza/Ryba Košice, Ryba Žilina

Asociácia spotrebiteľov sa rozhodla, že sa bližšie pozrie na kvalitu tejto pochúťky. V Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave v Bratislave dali otestovať desať rôznych druhov tresiek. Kúpili po tri kusy z každého vo všetkých obchodných reťazcoch. Testami chceli zistiť, či tresku naozaj tvorí treska a či v pochúťke nie sú nebezpečné baktérie. Na celkové hodnotenie výrobku mali rovnaký vplyv dve skúšky: mikrobiologická (50 %) a obsah tresky podľa deklarácie na obale (50 %).

Mikrobiologické testy

Nato, aby bola treska v majonéze kvalitná, nesmie byť zdravotne nebezpečná. Laboranti pre asociáciu v mikrobiologickom teste zisťovali, či výrobok neobsahuje salmonelu, listériu, koagulázopozitívne stafilokoky a pozreli sa aj na množstvo kvasiniek. Všetkých desať druhov dopadlo na výbornú a ani v jednej vzorke neboli spomínané baktérie.

Kvalitná treska by mala obsahovať čo najviac mäsa z tresky. V zdravotnej bezpečnosti skončili všetky tresky rovnako dobre, v obsahu a aj druhu mäsa zistili v štátnom laboratóriu značné rozdiely.

„Ako vyplýva z pôvodnej československej normy z roku 1958 a aj názvu výrobku, treska v majonéze sa môže vyrábať len z treskovitých rýb. Tresku teda nemožno nahrádzať lacnejšími druhmi rýb, napríklad sleďmi či odpadom, ktorý vzniká pri spracovaní rýb," vysvetlil Lauko.

Treska alebo „sleďovka"

Obsah mäsa a druh použitej ryby chcela dať asociácia otestovať v laboratóriách. Na Slovensku však neexistuje akreditovaná metóda ani na zistenie množstva rybieho mäsa v šaláte, ale ani na následné odlíšenie použitého druhu rýb.

„Spotrebitelia i my sme sa tak museli spoľahnúť na pravdivosť údajov uvedených samotnými výrobcami na obale. Podľa deklarácie na obale sme medzi jednotlivými testovanými treskami zistili značné rozdiely. Hodnotili sme podľa kritéria, čím viac tresky, tým viac bodov a lepšia známka," ozrejmil výsledky Lauko.

TIP: Za najobľúbenejší desiatový šalát vďačíme cukrárovi

Najviac mäsa z tresky, až 46 percent, mali Treska Exklusiv a Treska treskoslovenská od Ryby Košice. O percento menej mala Coop Treska v majonéze. Rovných 41 percent mali tresky Clever z Billy a K-Classic z Kauflandu, o percento menej mäsa z tresky mala Tesco treska.

Ďalšou v poradí je Treska Exklusiv od žilinského výrobcu Preto Ryba. Jej celkový obsah mäsa je síce 45 percent, ale len 40 percent je treska a zvyšných päť percent si vypomohli lacnejším mäsom zo sleďovitých rýb a asociácia pri vyhodnocovaní mohla tomuto výrobku započítať len 40 percent mäsa z tresky. Po 35 percent mäsa z treskovitých rýb majú tresky Nautica z Lidla a Ryba Košice.

Na poslednom mieste skončila Treska Preto zo žilinskej firmy Ryba, ktorá obsahuje len 15 percent mäsa z tresky a až 20 percent mäsa zo sleďovitých rýb. „Podľa nariadenia o označovaní potravín má názov výrobku zodpovedať surovine s najvyšším podielom v potravine. Z pohľadu tohto nariadenia to už nie je treska ale "sleďovka"," dodáva Lauko.

Výsledky testov tresky v majonéze

Víťazom testu sa stali dve tresky z košickej Ryby - Treska treskoslovenská a Treska Exklusiv. Za nimi tiež so známkou veľmi dobre skončili tresky v majonéze značiek COOP, CLEVER, K-Classic, Tesco a Treska Exklusiv Preto Ryba Žilina. O stupeň horšie so známkou dobre skončili: Nautica z Lidlu a Treska v majonéze odRyby Košice. Na konci so známkou priemerne skončila Treska zo žilinskej firmy Preto Ryba.

Zdroj: TVNOVINY.sk

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Test

Dôležité udalosti