Verili by ste? Dátum narodenia má vplyv na budúce choroby človeka

Tehotenstvo
Zdroj: Shutterstock.com

Tvrdia vedci.

Ľudové povery popisujúce charakter dieťaťa podľa ročného obdobia, v ktorom sa narodilo, môžu byť pravdivé.

Podľa vedcov má totiž ročné obdobie, kedy váš potomok prišiel na svet, značný vplyv na jeho budúci vývin. A to tak fyziologický, ako duševný. 

Zdroj: Shutterstock.com

Tieto tvrdenia uvádzajú odborníci v časopise Nature Neuroscience, podľa ktorého sa jasne preukázal vplyv ročného obdobia, v ktorom sa narodilo konkrétne dieťa, na jeho biologický vývoj.

Sezónna biológia

Takzvaný efekt imprintingu (vtláčanie informácií) objavil tím odborníkov z vandarbiltskej univerzity najskôr u mladých myší. Neskôr došli vedci k záveru, že toto „vtláčanie" sa prejavuje aj u iných cicavcov.

„Môže to vysvetliť napríklad skutočnosť, prečo ľudia narodení v zime majú štatisticky vyšší počet neurologických ochorení vrátane bipolárnej depresie a schizofrénie," uviedol profesor Douglas McMahon.

Vrámci experimentu s hlodavcami vedci rozdelili zvieratá narodené v zime od tých, ktoré sa narodili v lete. Zistili, že „zimné" myši sú cez deň menej aktívne ako tie „letné".

Objavili tiež niekoľko rozdielov vo vývoji mozgu myší narodených v rôznych ročných obdobiach. Hlodavce kvôli tomu vykazovali aj rozdiely v správaní.

„Vieme, že biologické hodiny ovplyvňujú nálady človeka. Pokiaľ je mechanizmus vtláčania rovnaký u ľudí ako u myší, má najskôr aj všeobecný vplyv na vývoj charakteru," dodal McMahon.

„Je dôležité dodať, že aj keď naše zistenia znejú ako objav astrológov, nie je to tak: ide o takzvanú sezónnu biológiu!"

BRATISLAVA/redakcia Myženy

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti