Pre zavreté školy a škôlky sú na OČR či "péenke" mnohí rodičia. Viacerí čakajú na dávky

Sociálna poisťovňa hovorí, že robí, čo môže. No všetkých tento mesiac nevyplatí.

Mnohí ľudia, ktorí sú pre koronavírus od marca na ošetrovnom či "péenke", zatiaľ márne čakajú na dávky. Sociálna poisťovňa hovorí, že robí, čo môže. No všetkých tento mesiac nevyplatí.

Pre zavreté školy a škôlky sú na OČR desaťtisíce rodičov. Ďalší zase v karanténe čerpajú "péenku". Väčšina má už peniaze od sociálnej poisťovne na účte, no veľa stále nie, a tak sa pýtajú, čo sa deje.

Našej diváčke Zuzane síce dávka prišla, no len za pár dní, hoci o školáka sa starala, odkedy zavreli školy celý mesiac.

Poisťovňa hovorí, že na posúdenie majú 60 dní, no robia aj cez víkendy, aby ľuďom vyhoveli čím skôr. Zhruba 25 tisíc "očeriek", "péeniek" či materských však aj tak už do konca mesiaca nepríde.

Môžu vraj za to aj chybné údaje v žiadostiach alebo fakt, že rodičia zabudli na čestné vyhlásenie o tom, koľko dní sa o dieťa starali.

Za to, že niektorým prišla len časť dávky, ako diváčke Zuzane, zasa môže staré znenie zákona, ktoré ešte v úvode marca počítalo len s desaťdňovou "očerkou". Poisťovňa ubezpečuje, že všetko sa bude snažiť doplatiť čím skôr.

Mnohých, ktorí namiesto mzdy teraz čakajú na štátne peniaze, však už strašia nezaplatené účty. Ministerstvo práce im v núdzovej situácii ponúka, že môžu úrad práce požiadať o rýchlu, takzvanú "SOS dotáciu".

Sociálna poisťovňa očakáva, že spolu s uvoľňovaním situácie sa zníži aj tlak na vyplácanie ošetrovného. A tak tohtomesačné dávky by mala stihnúť vyplatiť do konca mája.

Viac v reportáži Alexandry Danilov.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

BRATISLAVA/TV Markíza

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sociálna poisťovňa

Dôležité udalosti