Policajt mal zbiť päť detí v rómskej osade. Domov utekali s plačom a modrinami

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Incident sa mal odohrať začiatkom týždňa v Krompachoch.

Policajt mal v pondelok (27. 4.) zbiť päť detí v rómskej osade v Krompachoch. Upozornila na to Únia Rómov na Slovensku. Ministerstvo vnútra uviedlo, že nadriadení policajta krátko po zákroku vec preverili a v prípade už koná inšpekcia.

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková považuje policajný zásah proti deťom za neprimeraný a neadekvátny. Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSLP) vyzvalo policajného prezidenta Milana Lučanského, aby prípad preveril.

Štyri dievčatá a jeden chlapec sa mali nachádzať v karanténnej oblasti. Policajt mal vykonávať obhliadku osady spolu s príslušníkmi armády.

Keď uvidel, že deti sú vzdialené od svojich domovov, mal ich napadnúť. Taktiež sa im mal vyhrážať služobnou zbraňou a zbiť ich obuškom, opisuje prípad Únia Rómov na Slovensku.

Matka detí opísala, že sa domov vrátili s plačom a modrinami. Utekali a kričali, že ich zbil policajt. Rodičia tvrdia, že lúka, na ktorej sa deti hrali, spadá ešte do karanténnej oblasti, a teda neporušili žiadne nariadenie.

"Žiadame, aby bol tento incident vyšetrený nezávislou komisiou, pretože už nemáme dôveru v nestrannosť zo strany inšpekcie ministerstva vnútra. Viackrát a opakovane sa stalo, že obdobné zásahy skončili po vyšetrení inšpekciou obvinením samotných poškodených a zásah polície bol definovaný ako oprávnený," uvádza únia.

V súvislosti s prípadom žiada únia aj o stretnutie s premiérom Igorom Matovičom, ministrom vnútra Romanom Mikulcom (obaja OĽaNO) a ombudsmankou Máriou Patakyovou.

Bučková vyzýva policajtov, aby zodpovedne zvažovali použitie svojich oprávnení a donucovacích prostriedkov. "Osobne mi je ľúto, že pribúda počet sporných policajných zásahov voči príslušníkom rómskych komunít. Verím, že v Krompachoch išlo o skratové konanie príslušníkov polície voči rómskym deťom, pretože takéto zákroky neprispievajú k zvýšeniu dôvery v políciu," povedala.

Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity plánuje hľadať čo najefektívnejšie spôsoby pre spoluprácu so zástupcami polície, aby sa predchádzalo napätým situáciám a zvýšila sa dôvera Rómov k polícii.

Podľa europoslanca a člena permanentného krízového štábu Petra Polláka je absurdné, ak ktokoľvek v uniforme siahne na deti. "Nie je to profesionálne a navyše je to protizákonné. Ak to urobil policajt, musí za to pykať," povedal.

Prečítajte si tiež:

SNSLP vyzýva Lučanského, aby preveril skutočnosti vo veci zbitia detí a aby prijal opatrenia, ak sa postup polície v osade potvrdí.

„Ani súčasná situácia a vyhlásený núdzový stav nedávajú autoritám mandát na tak závažný zásah do ľudských práv a dôstojnosti občanov, akým je neprimerané použitie sily a násilia," podotkol Tomáš Földes, ktorý je dočasne poverený vedením strediska. Dodáva, že karanténne opatrenia v rómskych komunitách pre koronavírus sú nastavené veľmi krehko.

Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť so znepokojením vníma, že dochádza k zásahom ľudských práv mnohých ľudí a skupín. Apeluje na vládu a ostatné orgány a inštitúcie, aby dôsledne, počas trvanie mimoriadnej situácie, dodržiavali ľudské práva a slobody.

K incidentu sa vyjadrilo aj ministerstvo vnútra. "Krátko po zákroku nadriadení policajta vec ​na mieste preverili a postúpili na inšpekciu, ktorá v prípade už koná. Avšak musíme podotknúť, že informácie, ktoré máme my sa nestotožňujú s tými prezentovanými na brífingu Únie Rómov na Slovensku. Všetky okolnosti prešetrí nezávislá inšpekcia," povedal hovorca rezortu Petar Lazarov.

Doteraz nikto z osady nepodal na postup policajta sťažnosť ani trestné oznámenie.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Situáciu riešia na pôde ministerstva

Minister vnútra Roman Mikulec na sociálnej sieti v stredu popoludní informoval, že na pôde ministerstva prijal svojich kolegov - poslancov NRSR za Oľano, Petra Polláka, Jána Heráka a Jarmilu Vaňovú.

Témou diskusie bol práve spomínaný incident v rómskej osade v Krompachoch. "Na začiatku stretnutia som uviedol, že informácie, ktoré mám, nie sú totožné s mediálne prezentovanými udalosťami," píše minister.

Napriek tomu podľa vlastných slov poslancov ubezpečil, že sa týmto prípadom okamžite začal zaoberať Úrad inšpekčnej služby, ktorý celú vec dôkladne vyšetrí, čo ocenili samotní poslanci.

"Poslancov a celú verejnosť ubezpečujem, že o výsledky vyšetrovania sa budem osobne zaujímať a zároveň chcem všetkých aktivistov a blogerov poprosiť, aby boli vo svojich vyhláseniach zdržanliví," dodáva Mikulec s tým, že "vždy je najľahšie okamžite niekoho z niečoho obviniť, ale nie je to správne".

Iba spoločným úsilím podľa šéfa rezortu vnútra "môžeme budovať prosperujúcu krajinu, v ktorej budú víťaziť fakty nad domnienkami".

KROMPACHY/TASR, TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.