Veľké zmeny v 2. pilieri. Vláda chce posilniť sporenie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Robert Kneschke/shutterstock.com

Ak máte sporenie zle nastavené, môže vás to stáť v budúcnosti aj 300 eur mesačne.

Veľké upratovanie v 2. pilieri. Kým bývalá vláda sa starala najmä o súčasných dôchodcov, tá Matovičova si dala do programu, že chce opäť posilniť sporenie na budúce penzie.

Do 2. piliera sa majú dostať všetci pracujúci, no zmenami má prejsť aj investovanie, či poplatky pre dôchodkových správcov.

Vyše jeden a pol milióna sporiteľov a 9 miliárd eur v správe DSS-iek. To je aktuálna bilancia 2. dôchodkového piliera, ktorý dostával od politikov zabrať. Aj výsledkom toho bol fakt, že sa pre sporenie donedávna rozhodovala len asi tretina mladých ľudí, ktorí práve začali pracovať. Hoci postupne ich pribúda.

Matovičova vláda chce nasledujúce štyri roky dôchodkové sporenie výraznejšie nakopnúť a po novom má do 2. piliera smerovať každý mladý človek do 35 rokov, ktorý začne pracovať. Teda presne naopak, ako je to teraz, keď sú automaticky v štátnom systéme, a sporiť začne len ten, kto sa tak sám rozhodne.

Väčšina sporiteľov je stále vo fondoch, ktoré takmer nezarábajú. Aj to sa má cez novú investičnú či poplatkovú politiku zmeniť.

Odvody mladších sporiteľov by mali viac prúdiť do akciových či indexových fondov, ktoré sa síce teraz pre koronavírus prepadli do červených čísel. No dlhodobo sú oveľa výnosnejšie.

Veď rozdiel medzi dôchodkom sporiteľa, ktorý to má nastavené správne a má agresívnu investičnú stratégiu, môže byť na dôchodku kľudne 200 či 300 eur mesačne.

Podľa vládneho programu by sme sa mohli dočkať aj toho, že úspory v 2. pilieri nám opäť budú znižovať dane, alebo že z odvodov budeme môcť prispieť k dôchodku svojim rodičom. Zmeny vraj môžeme čakať na budúci rok.

Pozrite si reportáž


BRATISLAVA/TV Marlíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti