Od vraždy poľského milionára Grzegora Szymaneka prešlo už viac ako 22 rokov a doteraz za ňu nikto nepyká

Ako sa žije s koronavírusom.
Ako sa žije s koronavírusom. Zdroj: TV Markíza

Navyše sa objavili informácie, že si jeden z obžalovaných - niekdajšia pravá ruka bossa Mikuláša Černáka Ján Kán - má vraj vopred vybavovať beztrestnosť.

Od vraždy poľského milionára Grzegora Szymaneka prešlo už viac ako 22 rokov a doteraz za ňu nikto nepyká.

Hoci prvostupňový rozsudok padol ešte vlani v novembri, sudca doteraz neposlal spis na krajský súd.

Navyše sa objavili informácie, že si jeden z obžalovaných - niekdajšia pravá ruka bossa Mikuláša Černáka Ján Kán - má vraj vopred vybavovať beztrestnosť.

Kedysi by jeden za druhého aj život dal, dnes sa navzájom obviňujú z vrážd. Jeden je odsúdený na doživotie, druhý zatiaľ neprávoplatne na osem rokov za likvidáciu poľského milionára Grzegorza Szymaneka z roku 1997.

Ján Kán vinu odmieta.

Na Grzegorza Szymaneka vystrelil prvý Černák, potom podľa obžaloby podal zbraň Jánovi Kánovi, ktorý na muža tiež vypálil.

Okresný súd v Banskej Bystrici rozhodol ešte vlani 7.novembra. Jána Kána posiela predseda senátu Peter Philadelphy za mreže na osem rokov, ale za pokus o vraždu a nie za vraždu, tak ako žiadal prokurátor. Černák sa k zločinu priznáva, ale keďže si odpykáva doživotie, trest mu nevymerali. Všetci sa voči rozsudku odvolali. Prokurátorovi sa nepáči zmena právnej kvalifikácie a výška trestu pre Jána Kána.

Od novembra je o prípade ticho. Spis ešte stále nie je na Krajskom súde. Ako je to možné? Sudca Philadelphy donedávna nemal napísaný ani rozsudok. Čerpal dovolenku, bol pracovne vyťažený. Predĺženú lehotu mal do februára. No ani to mu nestačilo. Znovu mu ju teda predĺžili do 20. marca.

No a nedávno Mikuláš Černák v jednom rozhovore naznačil, čo si myslí, že sa v pozadí deje.

"Myslíte si, že taký mafiánko Kánko si dnes „nepobehuje" okolo Krajského súdu v Banskej Bystrici, aby sa ten jeho spis dostal do rúk tých sudcov, u ktorých si vie cez svojich vplyvných známych zariadiť zrušenie rozsudku Okresného súdu, ktorý ho uznal vinným?"

S Jánom Kánom sme sa spojili telefonicky. Oficiálne sa vyjadrovať nechcel. No mimo záznam nám povedal, že tieto podozrenia odmieta a že sú to podľa neho Černákove výmysly. No a akékoľvek ovplyvňovanie popiera aj Krajský súd. Prípady senátom prideľujú náhodným výberom pomocou technických prostriedkov.

No a ako sa to celé vyvinie budeme pozorne sledovať aj ďalej.

Viac v reportáži Zuzany Ferenčákovej.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.