Ján Kán prehovoril: Černák je patologický klamár! Už si nepamätá, s kým vraždil

Zámky.
Zdroj: koláž TV Markíza

Kedysi sa od seba nepohli ani na krok, dnes si ledva prídu na meno. Obaja sú obžalovaní z vraždy poľského milionára.

Ján Kán a Mikuláš Černák. Po rokoch sa zoči-voči stretli na súde. Obaja ako obžalovaní z vraždy poľského milionára Grzegorza Szymaneka z roku 1997.

Prvostupňový súd ich oboch uznal za vinných. Jána Kána posiela sudca Okresného súdu v Banskej Bystrici, Peter Philadelphy, za mreže na osem rokov. Černákovi trest nevymeral, lebo si odpykáva doživotie. Prípad tak smeruje na Krajský súd v Banskej Bystrici.

Mikuláš Černák si pred časom v rozhovore pre Pluska.sk dal rečnícku otázku. Týkala sa práve odvolacieho konania v prípade vraždy Poliaka, z ktorej je obžalovaný on aj jeho niekdajšia pravá ruka Ján Kán.

"Myslíte si, že taký mafiánko Kánko (Ján Kán) si dnes „nepobehuje" okolo Krajského súdu v Banskej Bystrici, aby sa ten jeho spis dostal do rúk tých sudcov, u ktorých si vie cez svojich vplyvných známych zariadiť zrušenie rozsudku okresného súdu, ktorý ho uznal vinným?" uviedol pre Pluska.sk.

Ján Kán reaguje

Hoci sa najskôr Ján Kán k Černákovým slovám pôvodne vyjadriť oficiálne nechcel, neskôr si to rozmyslel. Po odvysielaní reportáže v Televíznych novinách nám vyjadrenie predsa len poslal. Tvrdí v ňom, že je nevinný a že so Szymanekovou vraždou nemá nič spoločné.

„Počas celého trestného konania som postupoval a aj budem postupovať len zákonným spôsobom. Jediný, kto ovplyvňuje súdy (a to svojimi verejnými vyjadreniami a možno aj iným spôsobom), je len niekoľkonásobný vrah Mikuláš Černák," napísal Kán.

Zdroj: TASR

Kto je viac nervózny

Podľa Kána práve Černák týmito vyjadreniami vyvíja tlak na rozhodnutie súdu. „Sme doslova v absurdnej situácii, kedy niekoľkonásobne odsúdený vrah Mikuláš Černák určuje (chce diktovať) súdu, ako má vo veci rozhodnúť, respektíve kto bude a kto nebude odsúdený," uvádza Kán.

Ján Kán si myslí, že za vyjadrením jeho niekdajšieho bossa je Černákova nervozita z toho, čo zaznelo z Kánových úst v záverečných rečiach.

Vraždy a klamstvá

„Niekoľkonásobný vrah Mikuláš Černák je patologický klamár, ktorý sám na súde v priamom prenose priznal, že si už pri tom množstve vrážd, ktoré spáchal, už ani sám nepamätá, s kým všetkým ich mal vlastne spáchať a kto bol pri nich prítomný a tiež, že bežne ovplyvňoval svedkov a spoluobvinených," uviedol Kán.

Vo vyjadrení dodáva, že prvostupňový rozsudok je podľa neho v podstatných bodoch nelogický, zmätočný a nepreskúmateľný. „Čoho si je niekoľkonásobný vrah Mikuláš Černák veľmi dobre vedomý, a preto pokračuje vo svojom ovplyvňovaní ďalej, pretože dôkazná situácia je v môj prospech," uzavrel Ján Kán.

Minulosť hlboko zabudnutá?

Ján Kán čelil v minulosti viacerým obvineniam z vrážd. Niekdajšej pravej ruke bossa pripisovali vraždu prednostu Okresného úradu v Poprade Vladimíra Bachledu i likvidáciu jedného z bratov Grolmusovcov.

Prípad Petra Grolmusa však viedol podľa prokuratúry k zániku trestnosti. Dôvodom bolo, že v Kánovom prípade šlo o, laicky povedané, „obyčajnú vraždu" s premlčacou lehotou desať rokov, a keďže vražda sa stala v roku 1996, prípad je premlčaný.

No a keď Kána v apríli 2016 obvinili z likvidácie bieleho koňa Tibora Kohuláka, prokurátorka Viera Sokírková stíhanie zrušila. A veľmi rýchlo, netrvalo totiž ani jeden deň. Dôvodom bol podľa nej „nedostatočne zistený a nesprávne hodnotený stav veci".

Pozrite si reportáž zo soboty 2.5.2020 o procese v kauze vraždy Szymaneka.


BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mikuláš Černák

Dôležité udalosti