Detaily výsluchu exsudkyne Maruniakovej: Pred vyšetrovateľmi si sypala popol na hlavu

Odmieta však to, že brala úplatky. Zistili sme podrobnosti z jej vyše štvorhodinového výsluchu.

Obvinená exsudkyňa Zuzana Maruniaková, ktorá Marianovi Kočnerovi odklepla zmenku, si pred vyšetrovateľmi NAKA sypala popol na hlavu. Zistili sme podrobnosti z jej vyše štvorhodinového výsluchu. Vo výpovedi napríklad priznala, že pri rozhodovaní podľahla tlaku Moniky Jankovskej a situáciu nezvládla - no odmieta, že by vzala úplatok.

Slová Zuzany Maruniakovej sú zachytené na vyše dvadsiatich stranách. Opísala kedy a ako spoznala Moniku Jankovskú a aj to ako sa stala sudkyňou. Keď prišla na Okresný súd do Petržalky pridelili jej 600 spisov, medzi nimi aj kauzu zmenky.

Rozhodovať mala pod nátlakom

Stíhajú ju za prijímanie úplatku a zneužívania právomocí. Obvinenia sa týkajú vyše osemmiliónovej zmenky, o ktorej rozhodovala v civilnom konaní. Maruniaková tvrdí, že v procese aj pri rozhodovaní konala pod nátlakom.

Podľa nej Monika Jankovská trvala na tom, aby zmenku uznala hneď na prvom pojednávaní, lebo je pravá a stále jej vraj opakovala, že by ju do žiadnej hlúposti nezatiahla. "Hodnotil by som to ako jej subjektívne vnímanie skutočností, ktoré sa doteraz v rámci vykonaného dokazovania nepreukázalo," povedal pre TV Markíza Peter Erdös, advokát Moniky Jankovskej.

Extrémne rýchly proces

Jankovská mala Maruniakovej povedať, že je pre ňu najväčším sklamaním, lebo v zmenkovej kauze nekonala podľa jej predstáv. Teraz sa ukazuje, prečo tak rýchlo rozhodla a s dokazovaním si ako sudkyňa nedala žiadnu prácu. Maruniakovej v procese stačilo tvrdenie Pavla Ruska, že zmenku Marianovi Kočnerovi podpísal.

"Odmietala dôkazné návrhy, ktoré prinášala televízia Markíza. Nám nedovolila ani prerušiť konanie za účelom porady s klientom na 10 minút," uviedol v minulosti právny zástupca TV Markíza Tomáš Kamenec. 

Zdroj: TASR

Situáciu nezvládla a zlyhala

Maruniaková sa teraz pred vyšetrovateľmi kajala. Vraj si uvedomuje, že situáciu ako mladá sudkyňa nezvládla, podľahla tlaku a nekonala racionálne. Tvrdí, že sa bála aj Mariana Kočnera, lebo z médií vedela, že je to nebezpečný človek.

Vyšetrovateľovi opakovala, že bez tlaku Jankovskej by vraj v kauze postupovala inak. Vypočula by svedkov, snažila sa rozhodnutie oddialiť. Vyhlásila, že to bolo jej osobné zlyhanie, a aj preto sa vzdala funkcie sudcu. "Moja klientka sa ku skutkom, ktoré sa jej kladú za vinu a obsahom je aj toto tvrdenie, vyjadrila a odmietla takéto konanie," uviedol advokát Jankovskej.

Prečo nenahlásila nátlak

Výpoveď Zuzany Maruniakovej vyvoláva množstvo otázok. Vyšetrovateľom zdôvodnila, že Jankovskú nenahlásila, lebo vraj vždy dávala najavo svoje kontakty a moc. Bola nominantkou vládneho SMER-u, spolužiačkou ministra vnútra. "Opätovne to vnímam ako určité subjektívne pocity danej osoby. Bude to predmetom dokazovania, či obavy boli reálne, alebo mali opodstatnenie," povedal Peter Erdös, advokát bývalej štátnej tajomníčky.

Hoci Zuzana Maruniaková zmenku Kočnerovi uznala, žiadne milióny mu na účte nepristáli. Civilné konanie stoplo to trestné. Špecializovaný súd navyše Mariana Kočnera aj Pavla Ruska posiela za falšovanie do väzenia na 19 rokov. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Pozrite si reportáž, ktorú pripravili reportérky Monika Koleková a Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.