Ako prežiť dnešné ťažké životné situácie? Vytvorte si vlastný záchranný balíček

Kvarteto spievalo hymnu SuperStar
https://videoarchiv.markiza.sk/video/superstar/bonus/6313-superstar-ukazka-hymna-superstar-od-pala-haberu Zdroj: Liudmyla Guniavaia/Schutterstock.com

Niekedy by ste sa mali aj samy so sebou pohádať.

Mimoriadna situácia v súvislosti s novým koronavírusom zasiahla do života každého človeka. Neovplyvnila iba zdravotný sektor, ale aj zamestnania, školstvo či akékoľvek voľnočasové aktivity.

V závislosti od situácie vznikajú ťažké životné obdobia. Nemusí pritom ísť o pracovný, domáci či spoločenský problém. Často sa zrodia naše vlastné vnútorné konflikty, ktoré predstavujú skutočný problém v súčasnej situácií.

Zložité situácie v našich životoch pritom nemusia trvať dlho. Avšak je dobré, ak máme záchytné body alebo kroky, ktoré nasledujeme v ceste k nášmu emočnému upokojeniu sa a spokojnosti.

Aj maličkosti potešia

Môžete len pokojne sedieť v kresle a robiť jednu z vašich obľúbených činností, ktorá môže ovplyvniť váš sprvoti negatívny deň. Vytvorte si svoj záchranný balíček. Na jedno miesto si uložte vaše obľúbené filmy a CD. Odložte si tam knihu, ktorú ste si vždy chceli prečítať.

Ak sa vaše deti spolu hrajú alebo sa išli s manželom iba zabaviť na dvor, doprajte si starostlivosť o seba. Tá je nesmierne dôležitá k vyrovnaniu sa s každodennou situáciou, hlavne ak v priebehu dňa prežívate stres.

TIP: Ako donútiť partnera v dnešnej situácii viac pomáhať?

Všetky tieto veci sa vám môžu zdať ako bežné každodenné záležitosti. Ako často si naozaj vyčleníte čas iba pre seba a rozhodnete sa urobiť aj veci mimo vašich každodenných povinností? Práve vyššie spomínaný relax, dá príležitosť vašej mysli zastaviť sa a vystúpiť z bežného kolobehu.

Porozprávajte sa s niekým

V ľudskej mysli si dokážeme v priebehu minúty predstaviť mnoho situácií a vytvoriť desiatky rozhovorov. Niekedy sa aj samy so sebou porozprávame či pohádame. Avšak tie isté vety majú nahlas inú silu.

Zdroj: fizkes/shutterstock.com

Ak nemôžete pre ochranné opatrenia pred koronavírusom ísť von a stretnúť sa s blízkou osobou, využite moderné sociálne siete. Prostredníctvom telefónu sa môžete spojiť a porozprávať s kýmkoľvek. Vyhľadajte však osobu, s ktorou vám navzájom na sebe záleží, poznáte sa a vie aj na diaľku nahliadnuť do vašej ťažkej situácie a porozumieť vám.

V prípade, ak nemáte blízku osobu, na ktorú by ste sa mohli obrátiť, pokojne využite aj služby odborníka.

Urobte krok späť

Nepredstavujte si pod tým, prosím, ako cúvate v obývačke. Čas je občas to jediné čo potrebujeme, čas na vyhodnotenie situácie. Prežívate ťažkú chvíľu. Čo jej predchádzalo?

Tento krok je pravdepodobne najťažší. Dobré i zlé situácie máme spojené s ľuďmi, vecami a situáciami a priznať si ich môže byť ťažké. Ak nájdete zdroj vášho trápenia, vzdajte sa ho. Urobte krok späť, aby sa situácia už neopakovala.

Myslite pozitívne

Znie to ľahšie, ako sa hovorí, ale v skutočnosti to tak nie je. Aj v najťažších chvíľach musíme hľadať pozitívne aspekty v našich životoch. Pokúsiť sa pohnúť ďalej. Ťažkosti trápacie našu myseľ sú iba bremenom určeným k zániku. Niekomu pomáhajú motivačné citáty, inému spomienky, fotografie či sny. Predstavte si a robte čokoľvek, čo vám môže pomôcť uvidieť a nasledovať svetlo v ťažkých časoch.

Zohľadnite tieto rady. Môžete ich pokladať za samozrejmé, či úplne obyčajné, ale aj tak môžu vo vašom prípade fungovať. V závislosti na tom, v akom štádiu sa vo svojom živote nachádzate, to chvíľu asi potrvá. Čoskoro snáď mimoriadna situácia pominie a budete sa mať ako pred koronakrízou, píše portál youqueen.com.

USA/youqueen.com

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.