Zverejnili rebríček transparentnosti krajov. Ako je na tom ten váš?

Trenčiansky hrad

Najlepší výsledok dosiahla Trenčianska župa.

Najtransparentnejším samosprávnym krajom na Slovensku je v súčasnosti Trenčiansky kraj, naopak najhoršie je na tom z hľadiska otvorenosti a sprístupňovania informácií Bratislavský samosprávny kraj.

Prostredníctvom online prezentácie rebríčka transparentnosti samosprávnych krajov to v utorok oznámili predstavitelia Transparency International Slovensko .

TIS hodnotí otvorenosť a sprístupňovanie informácií zo strany predstaviteľov vyšších územných celkov približne v polovici funkčného obdobia a na jeho konci. Aktuálny rebríček odzrkadľuje stav po dvoch rokoch od krajských volieb v roku 2017.

"Trenčiansky samosprávny kraj obhájil predchádzajúce prvenstvo so skóre 76,5 percenta, čo je ešte mierne zlepšenie predchádzajúceho výsledku z roku 2017," priblížil výsledok projektový koordinátor TIS Michal Piško.

Vyzdvihol nielen množstvo, ale aj štruktúru informácií zverejňovaných na stránke TSK, ocenil aj to, že zastupiteľstvo kraja znížilo limit pre samostatné rozhodovanie predsedu kraja pri úpravách rozpočtu.

Zdroj: Transparency International Slovensko

Na druhé miesto poskočil z piateho miesta Banskobystrický kraj, ktorý si výrazne polepšil o viac ako 17 percentuálnych bodov a získal 68,5 percenta. "Na treťom je najväčší skokan, Košický kraj, ktorý sa zlepšil o 18 percentuálnych bodov a z posledného miesta v predchádzajúcom rebríčku sa dostal so ziskom 66 percent na tretie miesto," dodal Piško.

Košickému samosprávnemu kraju (KSK) pomohli posunúť sa vpred prijaté protikorupčné opatrenia i zmena pravidiel pre dôležité procesy fungovania.

Na konci rebríčka je Bratislavský kraj, ktorý pri hodnotení získal 53,7 percenta. "Hoci sa oproti predchádzajúcemu rebríčku zlepšil o štyri percentuálne body, nestačilo to a v celkovom rebríčku si pohoršil," uviedol Piško.

Bratislavská župa menila webovú stránku

Priznal, že výsledok je spôsobený aj tým, že BSK menil nedávno svoj web. "Nie je tam ešte toľko informácií ako v prípade iných krajov, rovnako nie vždy funguje prelink na predchádzajúcu stránku v prípade niektorých uvádzaných zdrojov," skonštatoval projektový koordinátor TIS. Kraj podľa jeho slov zaznamenal najhorší výsledok v piatich z 11 hodnotených oblastí.

Celkovo sa VÚC zlepšili, priemerné skóre sa zlepšilo na rekordnú hodnotu 63 percent.
TIS hodnotil transparentnosť samosprávnych krajov v 11 oblastiach prostredníctvom 132 indikátorov. "Na hodnotenie sme použili informácie z desiatich zdrojov, najväčšiu, takmer 70-percentnú váhu pri hodnotení mali informácie zverejnené na internetovej stránke samosprávneho kraja," priblížil zástupca TIS.

Najlepšie hodnotenia podľa jeho informácií získali samosprávne kraje v oblastiach prístupu k informáciám a verejného obstarávania, rovnako tak v oblasti informácií týkajúcich sa zariadení sociálnych služieb. Slabinou podľa TIS ostávajú oblasti predaja a prenájmu majetku, personálnej politiky a podnikov v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

Prvýkrát hodnotili aj prímestskú dopravu

V rebríčku TIS prvýkrát hodnotil aj uskutočnenie verejnej súťaže na poskytovateľov prímestskej autobusovej dopravy. „Až v 6 z 8 krajov totiž doteraz nedokázali dopravcov vybrať v otvorenej súťaži, hoci zákony už priamy výber roky neumožňujú,“ informoval Piško.

Vo väčšine regiónov sú prímestské spoje stále prevádzkované na základe dodatkov k zmluvám z rokov 2007-2009. Uskutočnené súťaže taktiež poukázali na zložitosť procesu. "V Žilinskom kraji sa podarilo získať tri ponuky, no časť procesu sa zasekla na obštrukciách. Nitrianska župa získala len jednu ponuku – od pôvodného dopravcu. Rokovalo sa teda iba o cene, ktorá sa vyšplhala na 501 miliónov eur v prípade 15-ročnej prevádzky," priblížil Piško.

Nový rebríček transparentnosti žúp 2020 - Župy sa rekordne zlepšili

PREDSTAVENIE NOVÉHO REBRÍČKA ŽÚP (alebo ktorá župa je najtransparentnejšia?) V regionálnych voľbách 2017 vymenili voliči až 6 z 8 županov. Chcete vedieť, ako si aktuálni župani počínajú? Zistiť to môžete už v PIATOM REBRÍČKU TRANSPARENTNOSTI ŽÚP, ktorý zverejňujeme práve dnes – uprostred volebného obdobia. Výsledky nového rebríčka vám predstavujeme formou 22-minútovej KOMENTOVANEJ PREZENTÁCIE. Dozviete sa z nej, nielen aké vysvedčenie si aktuálni župani vyslúžili, ale aj to, či regionálni politici zneužívajú župné médiá na svoju propagáciu, alebo aké korupčné a klientelistické riziká vidíme pri obstarávaní, predajoch verejného majetku či prijímaní zamestnancov. Venovať sa budeme aj problémom žúp s obstarávaním dodávateľov prímestskej autobusovej dopravy. Po odvysielaní prezentácie predstavíme aj krátke trojminútové video so zhrnutím hlavných zistení a výsledkov najnovšieho rebríčka žúp.

Uverejnil používateľ Transparency International Slovensko Utorok 5. mája 2020

Zdroj: Facebook/Transparency International Slovensko

Baška: Vďaka patrí zamestnancom kraja

Narábame s verejnými zdrojmi a je potrebné, aby obyvatelia kraja videli, akým spôsobom Trenčiansky s týmito zdrojmi narába. Vďaka patrí všetkým zamestnancom kraja, ktorí si ideu transparentnosti osvojili ešte v roku 2014, keď bol v transparentnosti krajov na poslednom mieste. Na margo obhájenia pozície lídra rebríčka transparentnosti samosprávnych krajov to povedal predseda TSK Jaroslav Baška.

„V roku 2017 sme sa prepracovali do čela rebríčka transparentnosti a som rád, že aj po dva a pol roku sme v rebríčku zostali prví a že sme jediným krajom, ktorý má známku transparentnosti A. Od minulého hodnotenia sme zvýšili percento transparentnosti o takmer dve percentá,“ skonštatoval Baška s tým, že absolutórium si zaslúžia aj všetky ostatné samosprávne kraje, ktoré sa od posledného hodnotenia v transparentnosti zlepšili.

Zdroj: TASR

Ako dodal, za posledných dva a pol roka došlo aj v TSK k niektorým zmenám v transparentnosti. Kým v roku 2017 mohol predseda TSK robiť v rozpočte neobmedzené zmeny, teraz môže rozhodovať o zmene rozpočtu len do výšky jeho 10 percent. Ďalšou zmenou bolo umožnenie vystúpiť na zasadnutí zastupiteľstva verejnosti bez toho, aby to musel schváliť krajský parlament.

Napriek prvenstvu v hodnotení sa podľa neho je stále v čom zlepšovať. Zlepšiť chcú mediálnu politiku, rozmýšľajú o vydávaní novín o činnosti TSK, popracovať chcú na zlepšení informovanosti na sociálnych sieťach.

Výsledok Bratislavského samosprávneho kraja súvisí s rekonštrukciou webu samosprávneho kraja. "Práve v hodnotenom období nebola ešte nová verzia portálu dokončená a neobsahovala všetky informácie z pôvodnej stránky, preto je aj výsledok pochopiteľný," vysvetlila hovorkyňa BSK Lucia Forman umiestnenie Bratislavského kraja na chvoste rebríčka.

"V súčasnosti webstránka funguje naplno a prináša veľké množstvo informácií pre obyvateľov kraja. O jej popularite svedčí, že za dva mesiace od spustenia ju navštívilo viac ako 900-tisíc používateľov, " dodala.

Podrobné informácie a výsledky hodnotenia nájdete TU .


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Transparency International Slovensko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.