Predseda ÚS by mal začať disciplinárne konanie voči Mamojkovi, myslí si Šeliga

Zákazníci pijú kávu pred kaviarňou.
Zdroj: TASR

Ak bude ministerka vidieť, že ÚS nekoná, zaujme stanovisko.

Sloboda a Solidarita vyzýva Mojmíra Mamojku, aby sa vzdal funkciu sudcu ústavného súdu. Dôvodom podľa liberálov na to je to, že "ho s najväčšou pravdepodobnosťou dokonale ovládal Marian Kočner".

Ako informoval média poslanec Alojz Baránik pre spoločnosť je absolútne neprijateľné, aby na poste ústavného sudcu bol niekto, o kom existujú takto závažné pochybnosti.

"Je jedno, do akej miery sú opodstatnené. Tu totiž nejde o trestný proces, kde je prezumpcia neviny, ale o to, či sa Slovensko smie v prostredí EÚ považovať za právny štát, keď na vrchole jeho justičnej pyramídy je takýto spochybnený človek," tvrdí Baránik.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga si myslí, že predseda ÚS Ivan Fiačan by mal začať disciplinárne konanie voči sudcovi Mojmírovi Mamojkovi. Ten však, ako informovala hovorkyňa sudu Martina Ferencová, ten sa zatiaľ nerozhodol, či podá alebo nepodá tento návrh. 

Zdroj: TASR

"Predseda ÚS Ivan Fiačan citlivo vníma všetky medializované informácie týkajúce sa sudcu Mojmíra Mamojku a zastáva názor, že ku kvalifikovanému záveru o podaní či nepodaní návrhu na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi ústavného súdu možno dospieť len po dôslednom preverení každej, aj novej skutočnosti. Návrh na začatie disciplinárneho konania musí byť totiž riadne odôvodnený. Preto pokračuje v kontinuálnom, systematickom a dôslednom získavaní a vyhodnocovaní podkladov pre svoje rozhodnutie v danej veci," uviedla Ferencová.

Ak bude ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) vidieť, že Fiačan nekoná voči Mamojkovi, tak zaujme najneskôr v stredu (6. 5.) stanovisko. Kolíková to uviedla v utorok po menovaní sudcov v Prezidentskom paláci.

Zdroj: Úrad vlády SR

Ku konkrétnym otázkam súvisiacim s Mamojkom sa Kolíková špecificky nevyjadrila. Uviedla však, že každý sudca akéhokoľvek súdu musí mať kredit, že svoje poslanie vykonáva v súlade so zákonom a ústavou. „Ak takýto kredit stratí, tak je množstvo spôsobov, ako by mohol skončiť vo funkcii. Jeden zo spôsobov je vzdanie sa, jeden zo spôsobov je disciplinárne konanie a prípadne aj trestnoprávna zodpovednosť,“ informovala Kolíková.

Ako dodala, v prvom rade je to otázka na samotného Mamojku, ako sa s tým vyrovná, a taktiež na predsedu ÚS SR Fiačana.

Podľa Šeligu sudca ÚS má spĺňať okrem odborných kritérií a kvalifikácie aj morálne kritériá. Navyše má nielen byť nezávislý, ale má sa aj javiť ako nezávislý.

"Pri Mojmírovi Mamojkovi máme o tomto veľké pochybnosti. Nehovoriac o tom, že je neprijateľné, aby Marian Kočner, ktorý bol trestne stíhaný vo viacerých veciach, kontaktoval Mamojku," skonštatoval Šeliga s tým, že Mamojka to nepoprel a nenahlásil to predsedovi ÚS. Šeliga tvrdí, že takto znížil vážnosť sudcu ústavného súdu i ÚS ako takého, čo považuje za vážny disciplinárny prečin.


Šeliga poukázal tiež na to, že návrh na disciplinárne konanie môže podať len predseda ÚS. Pripomenul, že už viackrát ho kontaktoval a za uplynulé obdobie podľa neho musel nazbierať dostatok podkladov na začatie konanie. Podotkol, že ak by Mamojku počas disciplinárneho konania predvolalo plénum ÚS, bol by pod prísahou a nemohol by klamať o tom, či sa s Marianom K. stretol. Poukázal na to, že Mamojka už potvrdil, že s ním bol v telefonickom kontakte.

Mamojka sa objavil v ďalšej komunikácii Mariána Kočnera. Podľa doposiaľ nezverejnenej časti za aplikácie Threema mal obžalovaný podnikateľ pár dní pred svojím zadržaním ísť na stretnutie so sudcom priamo k nemu domov. Ústavný súdca doteraz všetko odmietal s tým, že sa s Kočnerom osobne stretol pred mnohými rokmi.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti