Pleť vníma rúško akoby bola noc, preto je potrebné zmeniť krémy

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Zdroj: TV Markíza

A hlavne by sme mali zabudnúť na mejkap.

Situácia v súvislosti so zabránením šírenia koronavírusu zmenila život každému. A to nielen po psychickej, rodinnej alebo pracovnej stránke. Dá sa povedať, že aj po zdravotnej.

Odborníci sa zhodujú v tom, že nosenie rúšok sa na tvári môže podpísať zhoršením stavu kožných ochorení, spôsobiť začervenanie a vysušenie pleti. Dokonca môže dôjsť k drobným zápalovým procesom, ktoré sa prejavia tenučkými žilkami.

Ako sa dá pleti v čase koronakrízy pomôcť, aby netrpela? Kožná lekárka Lucia Drahovská prezradila pár rád, ako si čo najjednoduchšie pomôcť. Tvrdí, že najhoršie sú na tom ľudia, ktorí majú suchú alebo mastnú pleť. "Mnohé pacientky mi dnes hovoria, že majú pleť ako puberťáčky. Zmenila sa nám flóra pod rúškami," konštatovala.

Po hodine si rúško zložte, pleti doprajte vzduch

Drahovská potvrdila, že rúško vníma pleť akoby bola noc, a tak sa aj správa pokožka. Odporúča ľuďom so suchou alebo mastnou pleťou nosiť iba bavlnené rúška svetlej farby.

"Bavlna dobre saje a je priepustná, takže nasaje aj maz a pokožka lepšie dýcha. Cez svetlé rúško zase prenikne viac bežné denné svetlo, pod čiernymi rúškami je pokožka najcitlivejšia," vysvetlila v Teleráne.

Dermatologička odporúča, aby ľudia po hodine práce v kancelárii vyšli na vzduch, rúško si zložili a pleti dopriali čerstvý vzduch a slnko.

Aký krém používať?

Drahovská poznamenala, že v noci si môžeme pokojne dať na pleť ťažšie a výživnejšie krémy, cez deň si ju natrieť ľahkými sérami. Mali by sme vyradiť príliš parfemované krémy a zabudnúť na mejkap.

TIP: Ak prekonáte týchto päť prekážok, vaša pleť bude zdravá ako nikdy

"Ženám tiež radím, aby zabudli na krémy so SPF faktormi. Rúško tvorí prirodzenú ochranu proti Slnku a tento typ krému pleť veľmi zaťažuje. Keď si rúško dáme dole, prvou voľbou pri problémoch pleti je termálna voda alebo zinok v spreji," konštatovala kožná lekárka.

Neodporúča prať rúška spoločne s ostatnými vecami ani pri praní používať aviváž. "Mali by sme sa o ne starať ako o oblečenie pre bábätká. Teda používať senzitívnejšie pracie prostriedky. Ak ho nevieme ako oprať, žehlenie je prvá pomoc," dodala.

A ako by sa mali muži správať k brade pod rúškom? Odpoveď nájdete na videu.


BRATISLAVA/Teleráno, zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti