Veriaci už môžu ísť na omšu, spievať v kostoloch sa nebude

Mária Chreneková Pietrová po premene
Zdroj: TASR

Sväté prijímanie sa bude dávať do ruky, piť z kalicha bude môcť iba duchovný.

Od stredy sa opäť môžu konať v kostoloch bohoslužby, avšak za prísnych hygienických opatrení s obmedzeným počtom ľudí.

Vyplýva to zo spojenej druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení, ktoré mali zabrániť šíreniu nového koronavírusu na Slovensku. Opatrenia pre kostoly a chrámy vydal ÚVZ. Verejné sväté omše sa u nás neslúžili od 10. marca.

Konferencia biskupov Slovenska odporúča kňazom, aby vo väčších farnostiach, ktoré majú denne dve omše, jednu z nich vyčlenili pre seniorov. Týka sa to najmä nedeľných bohoslužieb. Zároveň pripomína, že nový koronavírus je spojený s väčším rizikom pre starších, preto odporúča, aby seniori vo vyššom veku svoju prítomnosť na bohoslužbách ešte zvážili.

Zároveň KBS pripomenula, že až do úplného odvolania opatrení, ktoré limitujú zhromažďovanie sa, zostáva v platnosti dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách v nedele a sviatky.

FOTOGALÉRIA: Krajina sa otvára. Pozrite sa, ako to vyzerá na Slovensku po uvoľnení opatrení

Kňazi musia v chrámoch vhodným viditeľným spôsobom označiť miesta, kde veriaci môžu v laviciach sedieť pri zachovaní pravidla obsadenia každého druhého radu a dvojmetrových odstupov. Podobne treba na podlahe chrámu označiť miesta určené na státie, aby medzi jednotlivými veriacimi zostali minimálne dvojmetrové rozstupy.

KBS v odporúčaniach pre duchovných uviedla, že v kostole je potrebné zabezpečiť pravidelné vetranie a dezinfekciu. Vynechávať sa bude znak pokoja, prípadne sa nahradí úklonom hlavy. Sväteničky budú prázdne a v laviciach nesmú byť spoločné knižky, texty či ružence.

Pri vstupe do kostola musí byť pre veriacich k dispozícii stolík s dezinfekciou na ruky. Sväté prijímanie sa bude rozdávať do rúk.

Zdroj: kbs.sk

Biskupov teší návrat k sláveniu verejných bohoslužieb. "Som presvedčený, že túto radosť prechovávajú všetci. Zároveň si myslím, že si všetci dobre uvedomujeme, aké je potrebné, aby sme sa veľmi trpezlivo a disciplinovane prispôsobili požiadavkám, ktoré bude treba dodržiavať pri slávení verejných bohoslužieb," povedal predseda KBS a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Sväté omše sa môžu konať za prísnych hygienických opatrení s obmedzeným počtom ľudí.

Zdroj: Úrad vlády SR

Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober uviedol, že táto situácia bude možno ako pri zvítaní s človekom, ktorý sa vrátil po dlhej ceste naspäť domov. "Azda aj sami veriaci budú dojatí, že po takej dlhej dobe pôstu od eucharistie, spoločnej modlitby či spevu znovu načerpajú silu zo sviatostí a spoločenstva," uviedol.

Biskupi prosia kňazov a všetkých veriacich, aby opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti so slávením bohoslužieb zodpovedne zaviedli do praxe. Zdôrazňujú, že dišpenz od povinnej účasti na omšiach v nedeľu a sviatky naďalej platí. Zároveň budú pokračovať vysielania bohoslužieb prostredníctvom médií.

Po takmer dvoch mesiacoch sa môžu sláviť i Služby Božie. Aj biskupi Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku vyjadrili radosť, že sa do chrámov môžu opäť vrátiť veriaci. Biskupi ECAV vo svojom usmernení pre cirkevné zbory uviedli, že treba pamätať na to, že nebezpečenstvo nového koronavírusu nie je ešte úplne zažehnané.

"Modlime sa za predstaviteľov štátu a príslušné verejné autority, aby boli múdri pri riešení prebiehajúcej zložitej situácie. Buďme si stále blízki pomocou chorým, starším, osamelým, izolovaným," uvádza sa v ich usmernení. Biskupi tvrdia, že treba vyjadriť solidaritu s rodičmi, ktorí doma vyučujú svoje deti, i s tými, ktorí stratili prácu či stabilný príjem alebo sa dostali do zložitých životných situácií.

BRATISLAVA/TASR, kbs.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bohoslužba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.