Minister vnútra predpokladá, že kontroly na hraniciach ešte predĺžia

Návštevníci sa prechádzajú v parku v areáli Budatínskeho hradu.
Zdroj: TASR

Reagoval aj na otvorený list ombudsmanky, stretne sa s ňou.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) predpokladá, že kontroly na vnútorných hraniciach Slovenskej repubiky ešte predĺžia. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii.

Návrh nariadenia vlády, ktorým sa predĺži dočasné obnovenie kontrol na vnútorných hraniciach, sa už nachádza medzi predloženými vládnymi materiálmi.

Kontroly s cieľom zníženia rizika šírenia nového koronavírusu by po schválení mohli trvať až do 27. mája. Vláda sa zíde vo štvrtok (7. 5.).

Pred novinármi ubezpečil verejnú ochrankyňu práv Máriu Patakyovú, že jej obavy z možného porušovania základných ľudských práv v súvislosti s povinnou štátnou karanténou v rámci opatrení na zabránenie šíreniu nového koronavírusu nie sú opodstatnené. Na stredajšej tlačovej konferencii tak reagoval na jej otvorený list.

Mikulec si podľa svojich slov uvedomuje, že štátna karanténa nie je príjemným zážitkom. Zdôrazňuje však, že ide o mimoriadne účinné opatrenie. Argumentuje, že v karanténnych centrách sa darí zachytávať množstvo pozitívnych prípadov na nový koronavírus.

"Predstavte si, že by sme tých ľudí nezachytili práve vďaka karanténe, Slovensko by zrejme nebolo na prvom mieste v rebríčku najnižšieho počtu nakazených a úmrtí," poznamenal.

Situáciu v centrách podľa Mikulca neustále sledujú a v rámci možností sa snažia naplniť všetky potreby i želania repatriantov.

Minister podotkol, že Patakyovej list z 27. apríla bol adresovaný hlavnému hygienikovi, na vedomie ho dostali vláda, ústredný krízový štáb a permanentný krízový štáb. Verejnej ochrankyni práv navrhol osobné stretnutie.

Popoludní zverejnil na sociálnej sieti informáciu, že sa s ombudsmankou dohodol na spoločnom stretnutí. Malo by sa uskutočniť na budúci týždeň. Hovoriť by mali o jej pripomienkach k opatreniam na hraniciach a povinnej karanténe v štátnych zariadeniach, ktoré boli prijaté na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Ombudsmanka ich pomenovala v otvorenom liste.

Prvý zástupca riaditeľa Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru Robert Gucký doplnil, že ľudia môžu informácie čerpať z webových stránok Ministerstva vnútra (MV) SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, výnimky z karantény publikuje aj stránka polície. S otázkami sa môžu záujemcovia obrátiť aj priamo na MV SR.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mária patakyová

Dôležité udalosti