Do soboty si užite postupné otepľovanie, v nedeľu sa radikálne zmení počasie

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

Postupné výkyvy prinesú prehánky, búrky aj sneženie.

Uplynulé týždne je počasie na Slovensku naozaj nevyspytateľné. Od letných teplôt pohybujúcich sa okolo +20 stupňov Celzia, sa dostávame k nočným teplotám približujúcim sa k 0 stupňom Celzia.

Rapídne ochladenie nás prekvapilo aj začiatkom tohto týždňa. Na celom území Slovenska bolo prevažne polooblačno s dennými teplotami 16 až 21 stupňov Celzia. Numerické modely však predpokladajú postupné stúpanie a klesanie teplôt aj na najbližšie dni.

Hydrometeorologický ústav dnes upozornil na nízku dennú teplotu, a to iba v rozpätí 5 až 11 stupňov Celzia, v južnej polovici západného a stredného Slovenska 11 až 17 stupňov Celzia. Počasie sa tak bude niesť v znamení sychravého a chladného počasia. V oblastiach nad 1100 m predpovedajú dokonca sneženie.


Už od zajtra nás však čaká ďalšia zmena. Od juhu bude do našej oblasti prúdiť teplý vzduch a teploty tak začnú mierne stúpať. Najvyššia denná teplota 9 až 14 stupňov Celzia, v južnej polovici západného a na juhu stredného Slovenska 14 až 19 stupňov Celzia.

Teploty budú každým dňom pomaly vyššie, v priemere o +2 stupne Celzia, až v sobotu dosiahnú letné hodnoty. SHMÚ predpovedá najvyššiu dennú teplota 22 až 26 stupňov Celzia s prevažne slabým vetrom.

Prečítajte si aj: Aké leto môžeme očakávať? Prvá analýza má jednoznačný záver

Na konci týždňa k nám od severozápadu začne prúdiť teplotne výrazný studený front spojený s tlakovou nížou nad Škandináviou. Ten by mal spôsobiť rapídny pokles teplôt, ktoré v utorok dosiahnu najvyššiu dennú teplotu iba 9 až 14 stupňov Celzia, na severe Slovenska sa bude teplota pohybovať okolo 7 stupňov Celzia.

Silné ochladenie budú sprevádzať prehánky, ojedinele aj búrky. Z pondelka na utorok sa nočná teplota priblíži k 0 stupňom Celzia, čo spôsobí aj tvorbu prízemných mrazov. Meteorológovia dokonca upozorňujú na možné opätovné sneženie v stredných polohách.

BRATISLAVA/shmu.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti