Bukovský: Pred COVID-19 sa môžeme chrániť aj jedným dôležitým prvkom

Do tela ho dostanete z potravín alebo výživovými doplnkami.

Pred ochorením Covid-19 sa musíme stále chrániť. Nosíme rúška, snažíme sa vyhýbať rizikovým skupinám, akými sú naši rodičia alebo starí rodičia, ako aj veľkej koncentrácií ľudí. Mnohí z nás vymenili kancelárie za svoje obývačky a robia z domu. Dôležité je tiež vedieť, že pred vírusovým ochorením, akým je aj koronavírus, by sme sa mali chrániť aj posilnením imunity.

Podľa lekára Igora Bukovského jedným z takýchto stopových prvkov je aj selén, ktorý má viacero pozitívnych účinkov na náš organizmus. Okrem imunity veľmi dobre pôsobí na vlasy, nechty, ale aj duševné zdravie. Môžeme ho do nášho tela dostávať z prirodzených zdrojov alebo výživovými doplnkami.


"Hrá dôležitú úlohu v rôznych biologických funkciách a jeho príjem do nášho tela záleží od toho, koľko ho je v pôde. Na Slovensku je to málo, preto sme odkázaní na iné zdroje. Najlepším sú para orechy (volajú sa tiež brazílske orechy - pozn. red.). Už tri kusy denne zabezpečia dennú dávku. Dávajte si však pozor na predávkovanie sa selénom," konštatoval v Teleráne.

Selén nájdete aj v morčacom mäse, tuniaku, sardinkách i platese. Obsahujú ho aj o vajcia, mlieko, mliečne výrobky, ale aj slnečnicové semienka, hnedá ryža, brokolica, cesnak a huby shiitake.

TIP: Máte slabšiu imunitu a trápi vás hrozba koronavírusu? Nie je neskoro si ju vybudovať

Ak sa rozhodnete pre výživový doplnok, zvoľte si ten, ktorý obsahuje tzv. selenocysteine, nie anorganickú soľ selénu. Ako to spoznáte? Takýto výživový doplnok musí voňať po droždí.

"Nemali by ste prekračovať hodnotu 50 až 100 mikrogramov (μg - značka mikrogram) podľa hmotnosti. Selén hrá kľúčovú úlohu pri vírusových ochoreniach, dôkazom je liečba AIDS," poznamenal Bukovský.

Ako vplýva selén na dĺžku iných vírusových ochorení a čomu zabráni pri koronavíruse? Odpoveď nájdete vo videu.BRATISLAVA/Teleráno

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti