Gröhling priblížil otváranie škôl a škôlok: Časť žiakov by sa mohla vrátiť v máji

Prváci by si podľa ministra mali precvičiť abecedu, číslice a motoriku. Stredoškoláci potrebujú psychohygienu.

Minister školstva Branislav Gröhling priblížil predstavu, ako by sa mali otvárať školy a škôlky. Finálnu verziu ešte musia schváliť epidemiológovia a hygienici. Gröhling dúfa, že v obmedzenej forme sa vyučovanie začne začiatkom júna.

Ako prvé by sa otvorili materské školy, potom prvý stupeň a piaty ročník základných škôl. Následne by zvážili aj ďalšie stupne. Gröhling pre portál Postoj.sk povedal, že tieto skupiny detí by sa mohli do škôl vrátiť koncom mája alebo začiatkom júna.

Stredné školy by otvorili na posledné dva týždne

Priblížil, že ako prvé by otvoril škôlky pre deti zdravotníkov, policajtov či vojakov. Na báze dobrovoľnosti by sa mohli pridať aj ostatní predškoláci. Dodal, že toto rozhodnutie nechá na samosprávy, ktoré zriaďujú škôlky a školy.

Stredoškolákov zrejme veľké zmeny nečakajú. Minister už predstavil, ako budú vyzerať maturity a pre Postoj priblížil, že ich vyučovanie bude zrejme pokračovať dištančnou formou. Bude však vraj žiadať, aby mohli prísť do školy na posledné dva týždne pre psychohygienu a socializáciu.

K ministrovmu názoru sa prikláňa aj epidemiológ Vladimír Krčméry, ktorý v mimoriadnej relácii na Markíze povedal, že podľa neho sa časť detí môže čoskoro vrátiť do škôl. Stredoškoláci a vysokoškoláci podľa Krčméryho zvládnu online vyučovanie aj nasledujúce dva mesiace.

Pôjde skôr o výchovné vzdelávanie

Ako by vyučovanie malo vyzerať? Minister zdôrazňuje, že by nešlo o klasické vyučovanie, na ktoré sme boli doteraz zvyknutí. Prehodnotiť musia veľa vecí. Napríklad, koľko detí môže sedieť v jednej triede, ako obmedzia vek učiteľov, aby neboli ohrození aj oni, ako budú môcť do škôl vstupovať rodičia či ako budú fungovať školské jedálne a kluby.

Gröhling dodal, že by išlo skôr o výchovné vzdelávanie. Prváci by si mali najmä zopakovať abecedu, číslice a motoriku.

V jednej triede by malo byť maximálne trinásť žiakov, takže triedy budú musieť rozdeliť do dvoch alebo viacerých miestností. Ani preto nie je možné, aby sa vrátili do škôl všetci žiaci naraz.

Či sa bude rezort školstva špeciálne venovať znevýhodneným deťom, nie je jasné. Bratislavská Petržalka napríklad chystá letné vzdelávacie tábory pre deti zo sociálne slabého prostredia.

O čosi prísnejší je premiér Igor Matovič. Ten hovorí, že keď príde na jeseň druhá vlna epidémie, deti sa nevrátia do škôl ani v septembri. Otváranie škôl a škôlok zaradila vláda do 4. fázy uvoľňovania. Pristúpi sa k nej najskôr o dva týždne a aj to v prípade, ak to dovolí epidemiologická situácia.


BRATISLAVA/kk, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti